banner171

banner217

banner170

banner95

12.10.2021, 19:49

TENET FİLMİ NEYİ ANLATIYOR?

Pek kıymetli okurlarım! TENET: Christopher nolan'ın senaryosunu hem yazıp hem de yönetmenliğini yaptığı 2020 yılında vizyona giren filmidir. Bu film covid-19 salgınının gölgesinde 70 farklı ülkede gösterime girmiştir, filmin başrol oyuncusu ise Hollywood'un aksiyon yıldızı Denzel Washington'un oğlu John David Washington'dır. Washington'a bu filmde Robert Pattinson, Keneth Brenegh ve Elizabeth Debicki eşlik etmektedirler. Tenet filmi İngiltere ve ABD ortak yapımı bir filmdir.

Yukarıda da belirttiğim gibi film salgının gölgesinde gösterimlere girmiştir buna rağmen henüz yayınlandığı ilk haftanın sonunda 53 milyar dolarlık bir hasat elde edecektir, yine de beklenilen serciye sinemada ulaşamamasının asıl nedeni kovid-19 dur. Christopher nolan gibi bir yönetmenin warner bros gibi bir yapım şirketinin böylesine maliyetli bir filmi salgının gölgesinde heba etmeyecek kadar bilgili olduklarını düşünüyorum. Filmi, filmin konusuna uygun olarak bilinçli bir şekilde covid19 salgınını gölgesinde seyirciyle buluşturdukları kanaatindeyim. Aşağıda bu iddama tekrar döneceğim.

TENET; Pompei (eşcinselliği meşrulaştırdığı için yaratıcı tarafından lanetlenip yanardağı lavlarının altında kalan İtalya'da bir şehir) harabelerinde bulunmuş, hikayesi henüz çözülememiş bir Latin polindromunda geçen kavramdır. Tenet latince'de inanç ve ilk anlamına gelmektedir. Tenet filmi mevzu bahis olduğunda ilk akla gelen soru: sahi ağabey tenet neyi anlatıyor ya hu!!?? oluyor. Filmi hiç seyretmemiş birisi için bu yerinde bir soru lakin filmi seyreden bir kişinin sorusu şu olmalı: bu film ya da Nolan neyi amaçlıyor?

TENET FİLMİ NEYİ ANLATIYOR?

Uzak gelecekteki torunlarımız bizden nefret etmektedir. Çünkü günümüz insanı, yani bizler hayatımızı daha da kolaylaştırmak, rahatlığımızı daha da arttırmak adına tabiatı tahrip etmiş, yiyecek ve içecek kaynaklarını tüketmişizdir. İşte bu sebeple gelecekteki torunlarımız kendi zamanlarında geçmişe dönen bir makine icat ederler, bir de geçmişi yok edecek bir silah. Geçmişlerini yok etmek aynı zamanda kendilerini de yok etmektir. Bu da bize tabiatın olmadığı bir dünyanın ölümden daha zor olduğunu anlatıyor. Kendi geçmişini yok etmek isteyen neslin planını durdurmak için kendilerine Tenet adını veren bir grup insan: zamanlar arasında yolculuk yaparak günümüz insanının dünyasını kurtarmaktadır.

Filmin yapımcılığını böylesine maliyetli bir filmi salgının gölgesine gösterime bilinçli olarak sundular iddama geri dönüyorum. covid-19 salgınının suni olduğunu iddia edenlerin teorisi şu şekildedir; insan eli ile üretilen bu virüsün amacı insanlığı yok etmek yeni bir nesil oluşturmaktır. Bu teoriyi birçok farklı şekilde yorumlayabiliriz. Ama şahsi kanaatim geleceği ve tabiatı yok etme tehlikesinden kurtarıp elit bir neslin yeryüzünde kalması için birçok farklı yolun deneneceği, gelecekteki torunlarımızın adına günümüzde bir takım insanların covid19 ve türevlerini icat etmek suretiyle nesli terbiye etmeye gideceğidir. Tabii bu da sadece bir teoridir.

Tenet filminin neyi amaçladığı sorusuna bir sonraki yazımızda cevap arayacağız. Tabiatla kalmanız dileğiyle...

İdris SAİD

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ta En Ulaşılabilir Belediye Başkanı Kimdir?
Kahramanmaraş'ta En Ulaşılabilir Belediye Başkanı Kimdir?
Günlük GazetelerTümü