banner171

banner217

banner170

banner95

17.07.2021, 20:21

KAHRAMANMARAŞ'TA KONUT FİYATLARI NE OLACAK?


Biz Türkler inşaat sektörünü, ev almayı, ev fiyatları hakkında konuşmayı, tadilat hakkında fikirler sunmayı çok seviyoruz. Son bir yılda iki katına çıkan ev fiyatları sonrası ise herkesin en çok merak ettiği sorulardan birisi; Ev Fiyatları ne olacak?
Birçoklarına göre bu bir balon ve fiyatlar düşecek, bazılarına göre artık bu seviyede kalır.
Bizler gibi sektör paydaşlarına göre ise durum pek de böyle değil. 
Neden mi ?
Konut Sektörünün dayandığı 3 Temel Kaynağı var, bunlar;
Arsa, Malzeme, İşçilik
Arsa; şehrimizde belediyelerin yeni arsa üretmek ile ilgili yeterli bir çalışma yapmadığını görüyoruz. Arsa üretmek için pek bir çaba yok üstelik bu arsayı üretmek için pek bir alan da yok. Ya barajın karşısına geçilecek ya da yeni uydu kentler kurulacak. İkisi de yapılmadığından mevcutta az arsa bulunmasından arsalar çok kıymetli kalıyor. Arz az talep fazla olduğu içinde kısa vadede arsa oranlarının veya fiyatlarının düşme olasılığı pek görünmüyor.
“HER GÜN ZAM HABERİ İLE UYANIYORUZ”
Malzemeler; Dünyayı etkisi altına alan Pandemi en çok üretim sektörünü etkiledi tüm Batı ülkelerinde artan fiyatlar toplumları etkiliyor. Ülkemiz özelinde ise yükselen döviz kuru sebebi ile her yeni güne yeni bir zam haberi ile uyanıyoruz. Malzeme fiyatlarının da bu emtia fiyatları ve kur oranları ile düşme ihtimali bulunmuyor.
İşçilikler; Çalışan ücretleri sektörün uzun zamandır en az artış gösteren kalemi. Fakat artık İnşaat sektöründe çalışmak için personel bulmak çok zorlaşıyor ve insanlar daha iyi koşullardaki başka sektörleri tercih ediyorlar. Ayrıca artan hayat pahalılığı sebebi ile de işçiliklerde ve çalışan günlüklerinde ciddi artışlar bekleniyor.
“FİYATLAR DEĞİŞECEK Mİ?”
Sektörün üç paydasına baktığımızda önümüzdeki günlerde inşaat sektöründe fiyatların düşmeyi bir tarafa bırakın yükselmeye devam edeceği, konut fiyatlarının da artacağını kestirmek güç değil. 
Birikimi olanlar bir ev almak isteyenler için emlak sektörü bu tip enflasyonist ortamlarda hem elinizdeki parayı korumak hem de artışlardan az etkilenmek isteyenler için güvenli liman olmuştur. 
Fiyatlar arttığında bu evleri kim alacak?
Bizim bu kadar paramız var mı?

Bu soruların cevabı da bir sonraki haftamızın konusu olsun.

Sağlıcakla kalın..

Yorumlar (3)
Maraş aşığı 3 ay önce
Bu gidişle insanlar ev alamayacak duruma gelecek
Shiva collection 3 ay önce
Reis konuştu ,,
Alper 2 ay önce
Emlakçı ya da müteahhit kesin yazıyı kaleme alan
Günün Anketi Tümü
Kahramanmaraş'ta En Ulaşılabilir Belediye Başkanı Kimdir?
Kahramanmaraş'ta En Ulaşılabilir Belediye Başkanı Kimdir?
Günlük GazetelerTümü