banner171

banner217

banner170

banner95

10 Milyarlık Finansman Musluğu Açıldı: İşçiler Koruma Altına Alınıyor

Teşvik freni devreye girdi. 10 milyarlık finansman musluğu açılarak işçiler koruma altına alınıyor. Haksız İşçi çıkartanlar teşvikten yararlanamayacak!

GÜNDEM 28.07.2021, 10:33 BARIŞ
10 Milyarlık Finansman Musluğu Açıldı: İşçiler Koruma Altına Alınıyor

Haksız işten çıkarmaya karşı teşvik freni devreye girdi. İşletmelere 10 milyarlık finansman desteği sağlanıyor. İşletmelerde ek istihdama 100.000 TL’lik ucuz kredi desteğinin yanında, teşviklerle de işçiler koruma altına alınıyor. Personel çıkarmış olan işletmeler yararlanmayacak. İşte detaylar..

Teşvik ile İşçiler Koruma Altında

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından yapılan açıklamaları ile belirtilen mikro işletmeler, ek istihdam şartı ile ucuz kredi desteğinden yararlanıyor ve bu anlamda 10 milyarlık finansman imkanı da başladı. Prim teşviki ile işçiler korunuyor. İstihdamda süreklilik sağlanıyor.

Normale dönüş ile birlikte bazı haklar son bulmuş durumda. Daha önce devam eden işten çıkarma yasağı, ücretsiz izin hakkı, kısa çalışma uygulamaları artık bitti. Ancak, haksız yere işçi çıkarmanın önüne geçebilmek için ‘teşvik freni’ devreye sokuldu veya milyarlık finansman musluğu açılarak işçiler koruma altına alındı. Mikro işletmeler için ucuz kredi desteği de bu sürdürülebilirlik için oldukça önemli.

Yıl Sonuna Kadar İstihdama Teşvik

Teni istihdam olanakları yaratmak ve çalışanların işsiz kalmasını önlemek amacıyla 20 koldan teşvik desteği uygulanmaktadır. Bu kapsamda 20’nin üstünde prim teşvikleri, indirim ve destekler yapılmaya devam ediyor. Bu sayede işverene, işçinin maliyetinde indirim sağlanmış oluyor.

Bu kapsamda 51 il ve 2 ilçede istihdam edilerek çalışmaya başlayan işçilere yönelik 6 puanlık indirim 31.12.2021 tarihine kadar devam edecek.

Ayrıca genç kadın istihdamı yapıldığında desteklerden yararlanma süresi de uzadı. Haziran ayını geçmemesi şartıyla 6 aylık sürede işverenler için sigortalı çalışanların prime esas kazançlarının alt sınırı üstünden hesaplanan primlerinin tamamı için destekler veriliyor.

Bu destek aylık 341 TL‘yi buluyor.

Sigortalı çalışanı ilk defa işe aldıysanız, vergi kapsamındaki giderler asgari ücret üzerinden devlet destekli olarak ödeniyor. Devletin karşıladığı bu tutar için çalışanın yeni işe alınması gerekmektedir.

Ayrıca işe alındıkları ay ne zamansa, bu aydan önceki 3 ayda 10 günden fazla sigortalılık süresi yoksa İŞKUR sistemine kayıtlı işsiz olmalıdır.

Destek miktarı brüt olarak 1.560 TL- 3.790 TL arasında değişmektedir.

Özel sektörler için aylık 75 TL destek hala devam etmektedir.

Ek istihdam içinse günlük 53,67 TL ödeniyor.

100.000 Yeni İstihdam İmkanı

Mikro işletmeler için Temmuz ayı itibariyle istihdam desteği başlamıştı. Bu kapsamda istihdam sayısının 100 bini bulması amaçlanmaktadır.

Her çalışan işçi için yıllık 16.000 TL destek sağlanıyor.

Buy teşvikte yararlanmak için işletmelerin 50 kişinin altında işçi çalıştırması gerekmektedir.

Ayrıca son 12 ayda ek işçi istihdam edenlere ucuz kredi desteğinden yararlanmaya devam ediyor.

Bununla birlikte ücretsiz izinde olan işçiyi de normal çalışmaya geçirirseniz yine kredi desteğinden faydalanabilirsiniz.

Milyonları ilgilendiren yeni teşvik hakkında bilgi almak ve kredi faizlerinden kurtulmak için ilgili yazımızı buradan inceleyebilirsiniz.

Personel Çıkartan İşletmeler Teşvikten Yararlanamıyor

Ucuz kredi desteğinden, ek istihdam kapsamında mikro işletmeler işçi çıkartırsa ve geçen yıldaki çalışan sayısı ile aynı veya daha az personel olduğu tespit edilirse teşvikten faydalanamaz.

Ucuz kredi imkanından faydalanmak için 12 aylık dönem için çalışan sayısına ek olarak 01.07.2021-30.06.2022 tarihleri arasında yeni işçi alımı yapmak ve Mart ayında en az 20 gün süreyle ücretsiz izinde olan personeli normal çalışmaya geçirmek gerekmektedir.

Ücretsiz izin ve kısa çalışma için gösterilmiş olan çalışanlar da ortalama işçi sayısının hesaplanmasına dahil oluyor.

SGK Yapılandırılan Borçlar Düzenli Ödenmeli

SGK kapsamında gecikme cezası, prim ve idari para cezalarını yapılandıran işverenler için de teşvikten yararlanma imkanı var. Yapılandırılan borcun ödeme planlarına göre düzenli ödenmesi bu şartlarda biri. Taksitler düzenli ödenmezse ve haksız işçi çıkartılırsa verilen destek geri alınır.

Yorumlar (0)