banner171

banner217

banner170

banner95

Sivilcelerden Kurtulmak İçin 6 Doğal Cilt Maskesi

Doğal yollarla sivilce ve cilt lekelerinden kurtulabilmeniz için 6 kolay maske yapımını sizler için derledik.

YAŞAM 06.10.2021, 11:06 Gülizar Taş
Sivilcelerden Kurtulmak İçin 6 Doğal Cilt Maskesi

1) Ev Yapımı Sivilce Maskelerinin En Bilineni: Limonlu Sivilce Maskesi

Ev yapımı sivilce maskeleri içinde etkisini en hızlı şekilde göstermeye başlamasıyla dikkat çeken limonlu sivilce maskesini hazırlamak için sadece iki malzemeye ihtiyacınız var aslında.

Malzemeler:

3 yemek kaşığı limon suyu

2 yemek kaşığı bal

Nasıl Yapılır?

3 yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyunu ve 2 yemek kaşığı balı aynı karıştırma kabına koyun ve güzelce karıştırın. Dilerseniz bu karışımı doğrudan sivilcelerinizin olduğu bölgeye uygulayın dilerseniz karışımı ocakta kısık ateşte bir süre kaynatıp soğuttuktan sonra uygulayın.

Nasıl Kullanılır?

Bu karışımı 1 hafta süreyle her gün uygulayabilir ve 15 dakika uyguladığınız bölgede bekletip ardından ılık suyla güzelce temizleyerek beklediğiniz sonucu hızlıca alabilirsiniz. Eğer cildinizde ciddi bir sivilcelenme sorunu yoksa haftada 3-4 kez de uygulayabilirsiniz.

Uygulayacağınız bölgenin makyaj kalıntılarından arınmış olmasına dikkat edin. 1 hafta sonra sivilcelerin tamamen kuruduğunu göreceksiniz.

Unutmadan, süreceğiniz bölgenin büyüklüğüne göre malzemelerin miktarlarını aynı oranda artırıp azaltabilirsiniz.

2) Cildim Yağlı Diye Üzülmeyin: Yağlı Ciltler İçin Sivilce Maskesi

Eğer yağlı bir cildiniz varsa ve sivilcelerden bir türlü kurtulamıyorsanız çilek ve yoğurttan destek olarak sivilcelerinizi yok edebilirsiniz.

Malzemeler:

6-7 orta boy çilek

1,5 yemek kaşığı ev yapımı yoğurt

Nasıl Yapılır?

Çilekleri güzelce temizledikten sonra bir kaseye alın ve tahta bir çatalla güzelce ezin. Tamamen ezilen çileklerin üzerine yoğurdu ekleyin ve iyice karıştırın. Maskeniz hazır oldu bile.

Nasıl Kullanılır?

Maskeyi uygulayacağınız bölgeyi güzelce temizleyip kuruladıktan sonra karışımı parmaklarınızla yüzünüze uygulayın. Tüm karışımı yaydırdıktan sonra 15 dakika bu şekilde bekletin. 15 dakika sonra karışım kuruyup yüzünüzü hareket ettirmekte zorlanmaya başladığınızda soğuk suyla yüzünüzü iyice temizleyin. İşte bu kadar.

3) Yumurta Akı da Buradaymış: Yumurta Akıyla Hazırlanan Sivilce Maskesi

Aslında bu maske ilk verdiğimiz maskenin çok benzeri. Ancak bu kez işin içine yumurta akının gücü de dahil oluyor. Bu sayede hazırlayacağımız sivilce maskesi, daha da etkili bir hale geliyor, cildinizi ışıl ışıl yapmaktan geri durmuyor.

Malzemeler:

1 yumurtanın akı

2 yemek kaşığı bal

1-2 tatlı kaşığı limon suyu (Cildiniz yağlıysa)

Nasıl Yapılır?

Yumurtanın akını bir karıştırma kabına alın. İçine sarısının hiç karışmadığından emin olun. Ardından içine balı ekleyin ve iyice çırpın. Eğer cildiniz kuru bir yapıdaysa karışımı bu şekilde kullanabilirsiniz.

Eğer cildiniz çok yağlıysa bu karışıma bir de 1-2 tatlı kaşığı kadar taze sıkılmış limon suyu ekleyin, son bir kez güzelce karıştırın ve bu şekilde kullanın.

Nasıl Kullanılır?

Hazırladığınız bu karışımı da cildiniz temizken uygulayın ve 15-20 dakika bekletin. Bu sürenin ardından uyguladığınız tüm bölgeleri ılık suyla iyice temizleyin ve karışımdan arındırın. Bu maskeyi haftada 1 ya da 2 kez uygulamanız yeterli olacak.

4) Sivilce Lekelerine Çare Bulamayanlara: Sivilce İzleri İçin Maske

Zerdeçal da çeşit çeşit faydası ve içerdikleriyle en cilt dostu baharatlardan aslında. Bu maskeyle hem yağlı cildiniz için uygun bir sivilce maskesi bulmuş olacak hem de sivilce izlerinizi geçirmede önemli bir adım atmış olacaksınız.

Malzemeler:

1 tatlı kaşığı zerdeçal

1 yemek kaşığı ev yapımı yoğurt

1 yemek kaşığı bal

Nasıl Yapılır?

Tüm malzemeleri bir karıştırma kabına alıp iyice harmanlanana kadar karıştırın. Maskeniz hazır!

Nasıl Kullanılır?

Cildinizi güzelce temizleyin ve ardından hazırladığınız karışımı sivilcelerin ya da sivilce lekelerinin bulunduğu bölgelere özenle sürün. Bu şekilde 15-20 dakika kadar bekleyin. Maske kuruyup yüzünüzde çatlamaya başlayınca ılık-soğuk arası bir sıcaklıktaki suyla iyice temizleyin. Bu maskeyi haftada 1-2 kez uygulayın.

5) Hem Sivilcelerden Hem de Lekelerden Kurtulun: Tarçınlı Sivilce Maskesi

Malzemeler:

2 yemek kaşığı bal

1 yemek kaşığı tarçın

Nasıl Yapılır?

Bal ve tarçını aynı karıştırma kabının içine alıp iyice karıştırın. Karışım homojen bir kıvam aldığında maskeniz hazır demektir.

Nasıl Kullanılır?

Uygulayacağınız bölgeyi güzelce temizleyip kurulayın ve maskeyi zarifçe uygulayın. Bu şekilde 20 dakika kadar bekletin. Ardından ılık suyla tüm karışımı güzelce temizleyin. Haftada 2-3 kez bu uygulamayı yapabilirsiniz.

6) Pratik Sivilce Maskesi Derseniz: Limon Suyu

Aslında sivilceler için hazırlayacağınız maskelerin yapımı gördüğünüz gibi pek kolay. Ama olur da siz bu karışımları yapmaya bile vakit bulamazsanız ve daha pratik bir çözüm ararsanız onun da çaresi var.

Akşam yatmadan önce bir limonu ikiye bölün ve yarısının suyunu sıkarak yüzünüze sürün. Dilerseniz limonun iç kısmını da hafifçe sıkarak doğrudan yüzünüzde gezdirebilirsiniz.

Limon suyu sürdüğünüz yüzünüzü yıkamadan uyuyun ve sabah uyandığınızda yüzünüzü güzelce temizleyin. Elbette bu uygulamayı yaptığınız her gün yastık kılıflarınızı değiştirmeniz gerektiğini de unutmayın.

Bu arada, limon suyunu doğrudan cildinize sürdüğünüzde yanma ve kaşıntı yapacağını da unutmayın.

Son olarak, eğer cildiniz çok kuru bir yapıdaysa limon suyunu asla tek başına uygulamayın, bizden söylemesi.

Yorumlar (0)