banner171

banner217

banner170

banner95

Nur Kral Yazdı: "Bağırsak Floranızı Besleyen Sebze Meyveler"

Kahraman TV köşe yazarı Nur Kral, bu haftaki yazısında "Bağırsak Floranızı Besleyen Sebze Meyveler" konusunu kaleme aldı.

Nur Kral Yazdı: "Bağırsak Floranızı Besleyen Sebze Meyveler"

Meyve tüketiminizi artırmak için kahvaltılarınıza bir adet taze meyve ekleyebilir veya öğle akşam yemeklerinde bol yeşillikli bir salataya yer verebilirsiniz.

"Ne yersen osun" lafını birçok kez duymuşsunuzdur. Bu sözü bağırsak floramıza uyarlayarak bir kez daha düşünelim. Yediğimiz, içtiğimiz tüm besinler bağırsaklarımızdaki bakteri türlerini etkiliyor, bu bakteriler bağırsak mikrobiyotanızı oluşturuyor, diğer bir deyişle bağırsak floranızı etkiliyor. Bağırsak floranızdaki denge vücudumuzdaki pek çok fonksiyonun düzgün çalışmasında rol oynuyor. Bağışıklık sistemi, ruh hali, akıl sağlığı, otoimmün hastalıklar, endokrin bozukluklar, cilt rahatsızlıkları, kanser gibi hastalıkları buna örnek verebiliriz. Bu nedenle de yediğimiz içtiğimiz besinler de doğrudan bağırsak floramız üzerinde söz sahibi oluyor.

PREBİYOTİKLERİ YAKINDAN TANIYALIM

Prebiyotikleri bağırsağınızdaki “dost” bakterileri besleyen diyet lifleri olarak tanımlayabiliriz. Bu dost bakterilerin kalın bağırsakta faydalı bakteriler tarafından fermentasyonları sonucunda kısa zincirli yağ asitleri oluşur. Kısa zincirli yağ asitleri bağırsak sağlığında ve bağışıklık sistemi yanıtlarının düzenlenmesinde görev alır. Sağlıklı bir sindirim sistemi için prebiyotik besinleri beslenme planınıza dahil edin. İşte prebiyotik besinlerden bazıları...

DEVAMI İÇİN TIKLAYIN

Yorumlar (0)