banner171

banner217

banner170

banner95

Kahramanmaraş'ta 'Taksicilere Vefa' Programı Düzenlendi

Afşin’de önce ki gün “Taksicilere Vefa” programı düzenlendi.Programa Afşin’in yaşayan en eski 11 Taksicisi katıldı.

KAHRAMANMARAŞ 30.09.2021, 20:10 Dilara Şatır
Kahramanmaraş'ta 'Taksicilere Vefa' Programı Düzenlendi

İstanbul’da faaliyet gösteren Afşin Eshab-ı Kehf Dostluk Kültür ve Çevre Derneği (AFŞİNDER) ve Afşin Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanlığı ile Yaşayan Değerlerimiz “Taksicilere Vefa” programı düzenlendi.

Önce ki gün Afşin Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odasında düzenlenen programa Afşin’in yaşayan en eski 13 Taksicisi ile şu anda Taksicilik mesleğini yürüten esnaflar katıldı.

AFŞİNDER tarafından daha önce projelendirilen Yaşayan Değerlerimiz “Gazilerimiz ve Gençlerimiz” projesinden sonra “Taksicilere Vefa” adıyla gerçekleştirilen proje de büyük ilgi gördü. Etkinlikte Afşin’de bir zamanlar Taksicilik yapmış olan isimler bir araya getirildi ve onları onure etmek adına Mesleklerini icra ederken gönüllü olarak yaptıkları Rehberlik ve Tanıtım hizmetinden dolayı plaket takdim edildi.

Program Ahirete irtihal eden Taksici Esnafları için Hamdi Köker tarafından okunan Kur’an Tilavetiyle başladı. Programın açılış konuşmasını yapan AFŞİNDER Başkanı Ahmet Ardıç, Bugün İlçemizde yaşayan en eski Taksici esnaflarımızı onure etmek ve onlarla bir araya gelmek için bu programı tertip ediyoruz. Mesleklerini icra ederlerken Afşin’e ilk defa gelenlere de gönüllü tanıtım elçiliği ve rehberliği yapan Taksici Esnaflarımıza Vefa göstermek amacıyla bugün bir aradayız. Şoförler Odası 1969 yılında kurulmuş.Kayıtlarımız o zamanlara dayanıyor. Bizler de ustalarımız,büyük çınarlarımız hayatta iken onların tecrübelerinden onların hatıralarından onların hayat derslerinden alacağımız çok nasihatler çok ibretli hikayeler olduğunu düşünüyorum. 1950’ler de 55’ler de Afşin’in ilk jipçileri,Taksicileri şu anda aramızdalar.Allah onlardan razı olsun. Onlar güzel bir ustalık örneği ile görevlerini yaptılar. İnşaallah bundan sonra gelecek olanlarda o örnek davranışlarını devam ettirerek Bu mesleği layıkıyla yapacaklar dedi.

Daha sonra bir konuşma yapan Afşin Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Adnan Kabaağaç ise, Sevgili Meslektaşlarım. Sevgili memleketimizin efsane taksicileri.1969 yılında kurulan Afşin Şoförler Odası Başkanlığı olarak meslektaşlarımız olarak sizlerle gurur duyuyorum. Hoş geldiniz safalar getirdiniz dedi.

Daha sonra Afşin Şoförler ve Otomobilciler Esnaf Odası Başkanı Adnan Kabaağaç’a Ahi Baba kaftanı giydirildi. Usta cübbesini ise Afşin’in yaşayan en eski Taksicisi Hasan Salt giydi. Hasan Salt Usta olarak Mesleğe yeni adım atan Çırak Osman Aktaş’a nasihatlerde bulundu. Ve En genç Taksici olan Osman Aktaş’a Kuşak bağlandı.

Programda Yaşayan en eski Taksiciler Hasan salt (1925), Ali Kanat (1932),Nuri meşe (1933), Arif ARDIÇ (1934),Yusuf Koçer (1939),Osman Aktaş (1942),Erol Doğan (1948),İsmail Akyar (1949),Gaffar Kıraç (1953),Hüseyin Doğan (1957), Mesleğe devam eden En tecrübeli Celal Akpınar (1951)’a plaket edildi.

Program yemek sonrası Afşin Halk Ozanları Derneğinin Türkü ziyafetiyle son buldu.

Yorumlar (0)