Kahramanmaraş'ta Hayvanseverler: Yanlışa Artık Dur Deyin

Kahramanmaraş Hayvan Gönüllüleri Komitesi basın açıklaması yaptı.

KAHRAMANMARAŞ 12.06.2022, 16:49 13.06.2022, 17:28
Kahramanmaraş'ta Hayvanseverler: Yanlışa Artık Dur Deyin

Kahramanmaraş Hayvanların Sesi Derneği ve Hayvan Gönüllüleri Platformu, kentte yaşayan sokak hayvanları için bir araya gelerek, ortak basın açıklaması yaptı. 
Onikişubat İlçesi Şazibey Mahallesi Haydar Aliyev Bulvarı üzerinde yer alan alışveriş merkezi karşısında toplanan hayvan severler, sokak hayvanlarına ellerindeki dövizlerle vatandaşlardan destek istediler. 

Kahramanmaraş Hayvan Gönüllüleri Komitesi tarafından yapılan basın açıklamasında:

Değerli Kahramanmaraş Halkı bugün burada bulunma sebebimiz 27 Mayıs 2022 tarihinde akşam saat 21.00 sıralarında başlatılan, Onikişubat Piazza AVM civarı ve şehrin çeşitli bölgelerinde Büyükşehir belediyesinin 5199 sayılı kanun ve diğer mevzuatları ayaklar altına alıp, hiçe sayarak herhangi bir veteriner veya bir sağlık personeli olmadan gerçekleştirdiği köpek toplamasıdır. Büyükşehir belediyesi Rehabilitasyon merkezi yetkilileri küpeli, küpesiz, hamile ayırt etmeksizin 60 kadar köpeği toplayıp güvenli bölgeye bıraktığını söylemiştir

EXPO 2023 den toplanan köpekler jandarma eşliğinde TCK 177 öne sürülerek toplanmıştır. Gönüllüler tarafından yıllardır bakımı ve beslenmesi yapılan hayvanlar Büyükşehir belediyesi yetkililerinin belirttiği, şehirden 1 saat uzaklıktaki sözde güvenli bölge adı altındaki tıbbi atık tesisinde ve çevresinde saatlerce yapılan aramalara rağmen bulunamamıştır. Şikâyetlerimizi haydi polisi, jandarma ve savcılığa ilettik fakat kamera kayıtları veya delillerin yok edilmesi gibi bir endişe taşıyoruz. Büyükşehir Belediyesi yetkililerinin önce toplamanın yapıldığını kabul edip ardından sosyal medya hesaplarından olayı inkâr etmeleri ve biz gönüllülerin iftirası olduğunu belirten açıklamaları ise tamamen trajikomiktir. Bu olayın üzerinden 17 gün geçti ve hala köpeklerimizin izine dahi rastlayamadık. Benzer bir olayı derneğin kuruluşunun ardından yani 2020 yılında da yaşadık. Veteriner İşleri Müdürü bizlerle birlikte sahalara çıktı, bölgelerimizi keşfetti ve hemen arkasından onlarca hamile, bebek, küpeli küpesiz köpekleri toplatarak bilinmeze gönderdi!

O köpeklerin de 1 tanesine bile rastlanamadı, veteriner işleri müdürünün açıklaması ise Belediye başkanı Hayrettin Güngör'ün "beni itle püsükle uğraştırmayın, bu meseleyi çözün" demesi şeklinde oldu. Geçmişten bu güne sırra Kadem basan onlarca köpeğimizin her birinin acısı hala yüreklerimizi kor gibi yakmakta ve bu sistematik yok ediş sürecinde göstermelik açılan soruşturmalarla yanlışlarını ört bas etmekteler Büyükşehir belediyesi vatandaş rahatsız oluyor gerekçesiyle yüzlerce kediyi köpeği toplayıp kimini bilinmeze kimini barınak denen ölüm kamplarına atarak hala 5199 sayılı kanunu ayakaltı etmeye devam ediyor. Yanlışınıza artık dur deyin Hayrettin Güngör Hâlbuki özellikle 2020 yılı Pandemi başlangıç süreci ile birlikte ve devam eden 5199 sayılı yasadaki değişiklikle başlayan süreçte gerek TBMM ve gerekse İçişleri Bakanlığı ilgili genelge ve emirlerinde belediyelerin bölgede hayvanlar ile ilgili tüm faaliyetlerinde bölgedeki gönüllülerle birlikte karar vererek çalışmaları sürdürmesi emredilmektedir. Ancak Büyükşehir belediyesi bunu da hasıraltı ederek ilgili emir ve talimatları hiçe saymış tamamen akıl dışı uygulamalarına devam etmektedir. Ayrıca bizler 2020 yılından itibaren Mülki amirlerce denetleme yetkisi ve görevi getiren uygulamayı gerek valilik ve gerekse kaymakamlıklarca yapılacağını Sayın Vali ve Kaymaklara hatırlatır, kurulacak kurul ve komisyonlarda yerelde yıllardır faaliyet gösteren gönüllülerin olduğunu ve sürece dahil edilmedikçe ve de belediyelerin denetlenmelerinin bağımsız kişilerce yapılmadıkça tüm bu katliamların devam edeceğini buradan yetkililere dile getirmekteyiz.

"Görevinizi icra edin Hayrettin Güngör!" ​​​​

Tüm sorumlu, yetkili ve vicdandan adaletten yana olanları kafayı kuma gömmek yerine görevlerini hatırlatmaya ve görevlerini yerine getirmeye devam edeceğiz. Bir diğer konu ise halkın farkındalığının artması için, Doğa Koruma ve Milli Parklar şube müdürlüğünden yasal uyarı tabelaları, afiş ve billboardlar talep etmemize rağmen "işe yaramıyor " gerekçesiyle reddedilmemizdir. Bugün kurumlar görevini layıkıyla yapmadığı gibi, sahada onlarca gönüllünün verdiği mücadeleyi hiçe saymaktadır. Bizler kendi konfor alanında evindeki kedisini köpeğini seven hayvanseverler değiliz, bizler evimizi, kendi hayvanlarımızı, işimizi gücümüzü bir tarafa bırakıp sokaktaki can dostlarımız için gece gündüz demeden mücadele eden gönüllüleriz. Bizler sadece besleme yapan gönüllüler de değiliz, sahada aşılama tedavi kısırlaştırma gibi birçok kamu hizmeti yürütüyoruz, bizler bunu gönüllü ve vicdani olarak yapıyoruz, birçok sözlü şiddete maruz kalıp hayvanlar zarar görmesin diye susuyoruz! Aslında bizler kamunun görevinin %60 ını yüklenmiş olan gönüllüleriz. Görevinizi icra edin Hayrettin Güngör! Bizlerin emek emek baktığı can dostlarımızı bir telefon ihbarıyla alıp dağa taşa bilinmeze atamazsınız.

"Büyük yükler altındayız"

Hayvanlarımızın can güvenliğinden duyduğumuz endişeyle bakımevine kısırlaştırma için dahi kedi köpek yollayamıyoruz. Maddi manevi bütün gönüllüler büyük yükler altındayız. Bütün ilgili kurumları acilen göreve davet ediyoruz. Çözüm toplayıp bilinmeze atmak değildir, tek çözüm 5199, tek çözüm kısırlaştırmadır. Bununla birlikte gerek halkın bilinçlendirilmesi ile ilgili gerek belediyelerin Halkla ilişkiler ve Basın Yayın Daire başkanlıklarının neredeyse hiçbir afiş bil board ve diğer faaliyet görevlerini yerine getirmediğini gözlemlemekteyiz. Yerel yönetimlerin halkı bilinçlendirmekle ilgili görevleri ve sorumlulukları var ve bu sorumlulukları yerine getirmelerini bekliyoruz. Belediyelerin konu ile ilgili ağır yük ve sorumluluklarının farkındayız. Bu konuda hükümetten taleplerimizi her fırsatta dile getirdik ve getirmeye devam edeceğiz. Hayvanların tıpkı bizler gibi bir canlı olduğunu söylüyor ve hayvan üretim, ticaret, ithalat ve ihracatının tamamen ve acilen yasaklanmasını ve ağır cezalar getirilmesini istiyoruz. Hayvanlarda Bir canlı bir eşya, mal, metaa ve kaynak değildir. Tıpkı bizler gibi doğan, yaşayan, acıyı hisseden, duyguları olan varlıklardır. Üretim ve ticaret devam ettikçe belediyeler ne kadar kısırlaştırma yaparsa yapsın, üretilen hayvanlar bir hevesle alınıp daha sonra sokaklara terk edildikçe belediyeler bu yükün altında ezilip sorunu çözemedikçe de katliamlarına devam edeceklerdir. Sadece istisna durum ve kurumlar haricinde ve kamu marifeti ile istisna tutulanlar haricinde tüm ticari faaliyetlerin durdurulmasını bekliyor ve takipçisi olmaya devam edeceğiz.

"Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz!"

14 Ocak tarihli yasaklı ırklarla ilgili kararla birlikte üreten, satan ve alanlar sokaklarda elini kolunu sallayarak serbestçe gezerken bugün onların ürettikleri yasaklı ırk denen masum hayvanlar karardan sonra sokaklara terk edilip, ihbar edilip belediye barınaklarına kapatılarak kimi bilinmeze, kimi ölüme, kimi barınaklarda viral hastalıklar, depresyon, açlık, küçücük kafeslerde birbirini parçalayarak ve uyutularak ölüme ve yok edilişe mahkûm edilmişlerdir. Hâlbuki tüm canlılar doğada birer doğal varlıklardır. Değerli Kahramanmaraş halkı barınaklar hayvanların yaşam alanları değildir, bugün birçok vatandaş barınakları hayvanların yaşayacakları güllük gülistanlık alanlar olarak düşünüyor maalesef. Sağlıklı hayvanların bölgelerinden koparılıp barınaklara ya da bilinmeze atılması yasal değildir. Barınaklar yani bakımevleri 5199 sayılı Hayvanları koruma kanunu gereği, hayvanları tedavi eder kısırlaştırır ve tekrar alındığı bölgesine bırakır. Mahallemizde istemiyoruz diye bir ihbarla barınaklara yolladığınız hayvanlar orada bulaşıcı hastalıkların kurbanı olup ölmekteler. Her ihbarınızın bir hayvanın ölümüne sebep olabilme olasılığını lütfen görmezden gelmeyin. Sokak hayvanları için elini taşın altına koyan her bir gönüllü dostumuza yürekten minnettarız. Mücadelemizden asla vazgeçmedik ve vazgeçmeyeceğiz. Bugün sokak hayvanlarımızın sesini duyurmamız için bize destek olan herkese ve kamuoyuna teşekkürler, sevgiler. 

Yorumlar (0)
14
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
Takımlar O P
Takımlar O P
1. Liverpool 26 60
2. M.City 25 56
3. Arsenal 25 55
4. Aston Villa 25 49
5. Tottenham 25 47
6. M. United 25 44
7. Brighton 25 38
8. Newcastle 25 37
9. West Ham United 25 36
10. Chelsea 25 35
11. Wolves 25 35
12. Fulham 25 29
13. Bournemouth 24 28
14. Brentford 25 25
15. Crystal Palace 25 25
16. Nottingham Forest 25 24
17. Everton 25 20
18. Luton Town 25 20
19. Burnley 25 13
20. Sheffield United 25 13
Takımlar O P
1. Real Madrid 25 62
2. Girona 25 56
3. Barcelona 25 54
4. Atletico Madrid 25 51
5. Athletic Bilbao 25 49
6. Real Sociedad 26 40
7. Real Betis 25 39
8. Valencia 25 36
9. Las Palmas 25 35
10. Getafe 25 34
11. Osasuna 25 32
12. Villarreal 26 29
13. Deportivo Alaves 25 28
14. Rayo Vallecano 25 25
15. Sevilla 25 24
16. Mallorca 25 23
17. Celta Vigo 25 20
18. Cadiz 25 17
19. Granada 25 14
20. Almeria 25 8
Namaz Vakti 24 Şubat 2024
İmsak 05:44
Güneş 07:05
Öğle 12:51
İkindi 15:56
Akşam 18:27
Yatsı 19:42