banner171

banner170

banner95

Kahramanmaraş SMMM Başkan Adayı Alyanak Destek İstedi

Kahramanmaraş Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkan adayı Hatice Ayten Alyanak basın açıklaması yaparak üyelerden destek istedi.

KAHRAMANMARAŞ 10.05.2022, 09:23
Kahramanmaraş SMMM Başkan Adayı Alyanak Destek İstedi

Herkesin yola çıkış hikayesi olduğunu vurgulayan Alyanak şunları ifade etti: “Bazılarımız hedeflerini; bazılarımız ise sahip olduğu idealleri gerçekleştirmek için çıkar yola. Bu noktada hedef ve ideal sahibi olmak arasındaki farka vurgu yapmak isterim. Şöyle ki; hedefin doğasında kişisellik, idealin doğasında bütüncül bir yaklaşım vardır, kişinin kendisi ile asla sınırlı değildir. İdealler bütün millete, bütün insanlığa, temsil ettiğiniz topluluğa, bir meslek grubunun bütününe hak, adalet, güven, huzur ve mutluluk getirmeye yöneliktir. Biz şahsımız için değil ülkemiz, mesleğimiz, meslektaşımız için her şeyin en iyisinin olması çabası içerisindeyiz. Çünkü biliyoruz ki, yalnızca kendilerini kurtarma derdine düşenler hem kendilerine hem de başkalarına anlamlı katkılar sağlayamazlar. O yüzden diyoruz ki, mesleğimiz ve odamız için “GENÇ” “DİNAMİK” “VİZYONER” “YENİLİKÇİ” “İDEALİST” bir yaklaşımla BİZ DE VARIZ.!

whatsapp-image-2022-05-09-at-150919-1

Sizce de artık; miadını doldurmuş, misyonunu tamamlamış, mesleğimizi bir adım daha öteye taşıyamayacak olan; gelenekçi, alaylı   yönetim anlayışından bir an önce sıyrılıp, yaşadığımız bilgi ve teknoloji çağının gerektirdiği; zamana yenik düşmemiş; geleceği öngören, stratejik aklı esas alan, akademik, bilimsel yepyeni bir yönetim anlayışı ile hep birlikte yeni bir yola çıkmanın zamanı gelmedi mi?”

“PROBLEMLERE AKILCI VE KALICI ÇÖZÜMLER ÜRETİLMEDİĞİ AŞİKAR”

Meslektaşlarından aldığı güçle bayrağı devralmaya gönüllü olduğunu söyleyen Alyanak: “Ben ve ekibim mesleğimiz ve odamız için, siz kıymetli meslektaşlarımızdan aldığımız güç ve destekle hepimiz adına bu zorlu yola çıkmaya, bayrağı devralmaya gönüllüyüz. “Bana dokunmayan yılan bin yaşasın” anlayışında değiliz. Bu mesleği icra eden tüm meslektaşlarla birlikte aynı gemideyiz ve gemi delinirse hep birlikte bundan zarar göreceğimizin farkındayız ve her meslektaşımızın da bu farkındalığa sahip olmasını amaçlıyoruz.

Hepimiz biliyoruz ki mesleğimizin kökleşmiş kangren olmuş problemleri var. Mevcut yönetimler ve sahip oldukları yönetim anlayışları ile yıllardır bu problemlere kalıcı, akılcı çözümler üretilemediği de aşikardır.

Seçim çalışmaları kapsamında ziyaret ettiğimiz meslektaşlarımızla yaptığımız istişareler ve edindiğimiz izlenimler neticesinde gördük ki meslektaşımız tabi olduğu oda ve üst birlikleri ile ilgili olarak; yaşadıkları mesleki sıkıntılara çözüm olma noktasında ümitsizliğe kapılmış durumdalar ve ne acıdır ki artık bir beklenti içerisinde de değiller. Sadece seçim dönemlerinde hatırlanmaktan ve klişe olmuş ve asla gerçekleştirilmeyen seçim vaadlerinden bıkmış vaziyetteler.

Siz kıymetli meslektaşlarımıza diyoruz ki hiçbirimiz bu mesleği kolay şartlarda elde etmedik ve çok zor şartlarda da icra etmeye devam ediyoruz. Mesleğimiz, odamız kaderine terkedilmeyecek kadar kıymetli, gelin hep birlikte bu gidişata bir dur diyelim. Bugün ve gelecekte, sürekli ertelenen ve giderek büyüyen sorunlarımızın artık çözüldüğü; sorunlardan uzak, hak ettiği itibarı, saygınlığı gören bir meslek için “BİZ” olma bilinci ile birlikte hareket edelim, birlikte yola çıkalım.” dedi.

“LONCA VE AHİLİK GİBİ GÜÇLÜ BİR KÜLTÜRE SAHİBİZ”

Niyetlerinin boş vaatlerde bulunmak olmadığının altını çizen Başkan Adayı Alyanak şunları söyledi: “Niyetimiz elbette ki Amerika’yı yeniden keşfetmek, sizlere boş vaadlerde bulunmak değil. Bu yolculukla amaçladığımız varmak istediğimiz noktaları bir kaç cümleyle özetlemek gerekirse;

* Mesleğimiz ve odamızla ilgili yıllardır gözlemlediğimiz, sizlerle istişare ettiğimiz, fikir birliğinde olduğumuz sorunlar var bunlardan en önemlisi ve ivedilikle çözüm sunulması gerekeni; gruplaştırılmış, ayrıştırılmış, ötekileştirilmiş meslek mensuplarımızın bir an önce mesleğimizin menfaati için, birlik ve beraberliğin ön planda tutulduğu; sevgi, barış ve huzur ortamının sağlandığı bir “ODA”.

Ayrışmak ve parçalanmaya devam etmek içinde bulunduğumuz durumun vahametini artırmaktan başka bir işe yaramayacaktır.

* Tek başına yönetmek yerine birlikte yöneteceğimiz tek başına kazanmak yerine birlikte kazanabileceğimiz bir meslek ve  bir “ODA”.

* Haksız rekabetin artık konuşulmadığı bir “ODA”.

Bunun çözümünün de her bir bireyin etik kurallar çerçevesinde hareket etmesinden geçtiğini biliyoruz.

* Tüm meslek mensuplarının etik ilkeler doğrultusunda hareket ettiği bir “ODA”.

Formalite için değil, büromuzun duvarına süs olarak alıp koymak için değil, gerçek anlamda amacına ulaşmış her bir bireyde farkındalık ve davranış değişikliği yaratabilecek zorunlu, etkili ve uzmanından alınacak eğitimlerle bunun mümkün olacağını biliyoruz. Çünkü etik davranmak öğrenilebilen bir kavram. Mesleğimize ancak bu şekilde kalite ve saygınlık katabiliriz. Bizler “LONCA” ve “AHİLİK” gibi güçlü bir kültüre sahibiz. Unutulmaya yüz tutmuş bu kavramları yeniden canlandırmak meslek hayatımıza tatbik etmek hiç de imkansız değil.

*  Kişisel husumetlerden arındırılmış bir “ODA”.

* Meslek ve meslektaşın menfaati için uzlaşmacı yönetim anlayışına sahip bir “ODA”

Biliyorsunuz ki nispi seçim sistemi ile gerçekleştiriyoruz oda seçimlerimizi. Bu da parçalı bir yönetimin ortaya çıkmasına neden oluyor. En çok oyu alan taraf yönetimi tekeline almak istiyor çoğu zaman. Yönetim kadrosu oluşturulurken liyakatten uzak güç bende anlayışı ile hareket edildiği için sağlıklı bir yönetim yapısı da ortaya çıkmamış oluyor. Azınlık olan taraf görmezden geliniyor, pasifize ediliyor veya aksini düşünecek olursak da azınlık olan kesim muhalefet zihniyeti ile hareket edip karşı tarafı çalıştırmıyor. Dolayısı ile oda ve meslektaş için üç yıllık yönetim süreci boyunca kayda değer bir şeyler yapılamamış oluyor.

* Siyaset üstü bir “ODA”.

Hiçbir siyasi görüşün taraftarı olmayan herkese eşit mesafede duran, gücünü sadece meslektaşından alan, objektif bir oda hedefliyoruz. Kurumsal olmak bunu gerektirir.

* Tüm kurulların ve komisyonların tarafsız, tavizsiz hiçbir şekilde oy kaygısı taşımadan çalışacağı, görevlerini yerine getireceği bir “ODA”.

* Kurumsal, şeffaf, adil, katılımcı, pozitif, herkesin gelip gerektiğinde hesap sorabileceği, tüm kararların üyelerle istişare edilerek alınacağı tek kaygısı meslek ve meslektaş olan hep birlikte yönetiminde söz sahibi olduğumuz bir “ODA”.

* Bağımlı, bağımsız, stajyer, kadın, erkek… vb. ayırımları yapmayan bir “ODA”.

* Üyelerine, periyodik olarak vereceği sürekliliği olan , amacına hizmet eden eğitimlerle destek veren bir “ODA”.

* Meslekle ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla, diğer meslek odaları ile işbirliği içerisinde olan bilgilendirme toplantıları düzenleyen protokol imzalayan bir “ODA”.

* Vergi davaları ve iş hukuku alanında uzman kişilerden hukuki danışmanlık alan bir “ODA”.

* Üniversite ve Akademisyenlerle işbirliği içerisinde olan bir “ODA”.

* Gerekli görülen konularda çalıştaylar düzenleyen bir “ODA”.”

“ARTIK SORUNLARDAN DEĞİL ÇÖZÜMLERDEN BAHSETME ZAMANI”

Kahramanmaraş Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler (SMMM) Odası Başkan Adayı Hatice Ayten Alyanak şunları söyleyerek sözlerini tamamladı: “Artık sorunlardan değil çözümlerden bahsetme zamanı diyoruz. Geçmişten değil gelecekten söz etme zamanı. Şimdiye kadar odamız için emek vermiş sayın oda başkanlarımıza, değerli üstadlarımıza teşekkür edip onların olumlu veya olumsuz tecrübelerini kendimize ders edinerek müsaadelerini istiyoruz. Zira bu terazi bu kadar sıkleti çekmiyor artık. İnsanlar uzay muhasebesini konuşurken bizim hala mesleğin taş devrinden kalma sorunlarını konuşuyor olmamız gerçekten çok üzücü. Bu meslek artık yerel değil uluslararası standartlarda icra edilmeli bu da ancak radikal bir vizyon ve misyon değişikliği ile mümkün görünüyor. Denenmişi denemenin, bizi bir yere götürmeyen yanlış yollarda ısrar etmenin bir faydası yok.

Siz kıymetli üyelerimizden aldığımız güçle biz bu değişim ve dönüşümü gerçekleştirmek için hiçbir siyasi yapılanmanın içerisinde olmadan bağımsız, bağlantısız bir yenilik hareketi başlatmak için “BİZ DE VARIZ” diyerek  yeni bir yola çıktık. Her yol beraberinde yoldaşlar gerektirir. Bizimle beraber hareket etme noktasında sizlerin desteğine ve samimiyetine güveniyor ve inanıyoruz. Vereceğiniz oylar mesleğimizin yarınları için çok kıymetli. Sizden ricamız 15 Mayısta yapılacak olan Oda seçimlerine gelerek oy kullanmanız ve oylarınızı kullanırken de hatır gönül esaslı değil de liyakatı esas alan bir anlayışla hareket etmeniz.

Değerli Meslektaşlarımız;

Biz inanıyoruz ki; donanımlı ve duyarlı meslektaşlarımızın destek vermediği hiçbir oluşum başarılı olamaz. Bu seçim; siyasetten uzak, katılımı, paylaşımı esas alan, tüm üyelerimizi objektif olarak kucaklayan, farklı düşüncelere açık, geçmişe değil geleceğe odaklanmış, gelecek dünya düzenine entegre bir “ODA” yı inşaa etmenin ve yönetmenin seçimi olacaktır.”

Yorumlar (0)
15
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 37 81
2. Fenerbahçe 37 70
3. Konyaspor 37 67
4. Başakşehir 37 62
5. Alanyaspor 37 61
6. Beşiktaş 37 58
7. Antalyaspor 37 58
8. Karagümrük 37 57
9. Adana Demirspor 37 52
10. Sivasspor 37 51
11. Galatasaray 37 51
12. Kasımpaşa 37 50
13. Hatayspor 37 50
14. Kayserispor 37 47
15. Giresunspor 37 45
16. Gaziantep FK 37 43
17. Rizespor 37 36
18. Altay 37 34
19. Göztepe 37 28
20. Ö.K Yeni Malatya 37 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 35 67
2. Ümraniye 35 67
3. Bandırmaspor 35 61
4. İstanbulspor 35 59
5. Erzurumspor 35 58
6. Eyüpspor 35 54
7. Manisa Futbol Kulübü 36 49
8. Tuzlaspor 35 49
9. Samsunspor 35 48
10. Gençlerbirliği 35 48
11. Keçiörengücü 35 48
12. Boluspor 35 47
13. Denizlispor 35 46
14. Altınordu 35 45
15. Adanaspor 35 45
16. Bursaspor 35 41
17. Kocaelispor 35 41
18. Menemen Belediyespor 35 38
19. Balıkesirspor 35 12
Takımlar O P
1. M.City 37 90
2. Liverpool 37 89
3. Chelsea 36 70
4. Tottenham 37 68
5. Arsenal 37 66
6. M. United 37 58
7. West Ham United 37 56
8. Wolverhampton Wanderers 37 51
9. Leicester City 36 48
10. Brighton 37 48
11. Brentford 37 46
12. Newcastle 37 46
13. Crystal Palace 36 45
14. Aston Villa 36 44
15. Southampton 37 40
16. Everton 36 36
17. Leeds United 37 35
18. Burnley 36 34
19. Watford 37 23
20. Norwich City 37 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 37 85
2. Barcelona 37 73
3. Atletico Madrid 37 68
4. Sevilla 37 67
5. Real Betis 37 64
6. Real Sociedad 37 62
7. Villarreal 37 56
8. Athletic Bilbao 37 55
9. Osasuna 37 47
10. Celta Vigo 37 46
11. Valencia 37 45
12. Rayo Vallecano 37 42
13. Espanyol 37 41
14. Getafe 37 39
15. Elche 37 39
16. Granada 37 37
17. Mallorca 37 36
18. Cadiz 37 36
19. Levante 37 32
20. Deportivo Alaves 37 31
Günün Anketi Tümü
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı sonrası sizce Asgari Ücret ne kadar olmalı?
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı sonrası sizce Asgari Ücret ne kadar olmalı?
Namaz Vakti 18 Mayıs 2022
İmsak 03:35
Güneş 05:14
Öğle 12:34
İkindi 16:24
Akşam 19:44
Yatsı 21:15