banner171

banner197

banner170

banner95

banner101

Kahraman TV Vatandaşlara Sordu: 'Merhaba, Tanışabilir Miyiz' Diye Mesaj Atmak Suç Mu?

Kahraman Tv ekibi, Kahramanmaraş sokaklarının nabzını ölçtü. Ekibimiz vatandaşlara sosyal medyadan mesaj atmanın suç olup olmadığını sordu.

KAHRAMANMARAŞ 24.04.2021, 13:40 24.04.2021, 14:10 FATMA ZENCİR
Kahraman TV Vatandaşlara Sordu: 'Merhaba, Tanışabilir Miyiz' Diye Mesaj Atmak Suç Mu?

Günümüzde teknolojisi hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelirken yeni bir taciz yönteminin de oluşmasına neden oluyor. Hayatın her alanında sözlü ve dokunsal tacize uğrayan kadınların yeni problemi: Siber taciz!

Sosyalmedyadan suç olup olmadığına dair düşüncelerini paylaşan Kahramanmaraşlılar, Kahraman TV mikrafonlarına ses oldular.

Üç Aydan İki Yıla Kadar Hapis Cezası Var

Cinsel tacizler, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de ne yazık ki, gündelik hayatta sık sık karşılan olayların başında geliyor.  Ülke gündemine dahi oturan taciz vakalarının artması karşısında, sanılanın aksine mağdur ve mağdur yakınlarının hukuki haklarına dikkat çekildi. Cinsel taciz suçunu, sadece fiziksel taciz temelli olarak algılamanın doğru olmayacağını vurgulayan Av.Tamer Kulaçoğlu, olayın gerçekleşme şekline göre, sözlü yazılı ya da elektronik ortamda gönderilen mesajlarında mahkemelerce cinsel taciz içerikli olarak değerlendirilebileceğini belirtti.

Kulaçoğlu Hukuk Bürosu'nun Kurucusu Avukat Tamer Kulaçoğlu; Türk Ceza Kanunu'nda taciz suçları işleyenlerin ceza alabileceğini belirterek, cinsel taciz suçunun 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 105. maddesinde düzenlendiğini, bir kimseyi cinsel amaçlı olarak taciz eden kişi hakkında, mağdurun şikâyeti üzerine, üç aydan iki yıla kadar hapis cezası veya adli para cezası verilebileceğini, fiilin çocuğa karşı işlenmesi halinde ise altı aydan üç yıla kadar hapis cezasına hükmolunabileceğini söyledi.

''Mesaj Atmak Suçtur''

Kahramanmaraşlı vatandaşlar Kahramantv ekibinin sormuş olduğu soruya, ''mesaj atmak suçtur, çünkü tanımadığımız kişilerin yazması doğru değildir'' diye yanıtladılar. Bazıvatandaşlar ise  zıt düşünceyi savunarak ''sosyal medyadan tanışmanın hiçbir suçu yoktur'' ifadelerini dile getirdiler. 

İşte Kahramanmaraşlıların yorumu...

Yorumlar (0)