banner171

banner217

banner170

banner95

Cansu Diş Yazdı: "Bilinçli ve Güvenli Bir Şekilde Pilates Yapmak"

Kahraman TV Köşe yazarı Cansu Diş, "Bilinçli ve Güvenli Bir Şekilde Pilates Yapmak" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Cansu Diş Yazdı: "Bilinçli ve Güvenli Bir Şekilde Pilates Yapmak"

PİLATES NEDİR ?
Pilates, Joseph Pilates tarafından kasları güçlendirmek, esnekliği artırmak ve vücudun genel sağlığını iyileştirmek amacıyla 20. yüzyılın başlarında geliştirilmiş bir egzersiz sistemidir. Egzersizler minder üzerinde ya da özel olarak dizayn edilmiş aletlerle yapılır. Pilates sistemi vücudun her bölümünü çalıştırmaya yönelik farklı aktivitelere uygun egzersizler içerir.

Peki ne kadar bilinçli ve güvenli şekilde pilates yapıyoruz? 


Güvenli pilates için; merkezleme, nefes, kesinlik, kontrol, konsantrasyon ve akıcılık ilkeleri tanımanız çok önemlidir.


Kontrol: Pilates denince akla ilk gelen kelime kesinlikle kontrol olmalıdır. 

Pilatesin kurucusu olan Joseph Hubertus Pilates bu sistemin adını ilk önce  “kontroloji” olarak tanımlamıştır. Çünkü, pilates egzersizlerinde kontrol ve konsantrasyon olmaksızın yapılan pilates hareketleri hedef ve amacını kaybeder. J.Pilates “Dikkatsizce 20 tekrar yapmaktansa 5 tekrarı mükemmel bir şekilde yapmak daha iyidir.” şeklinde bu düşüncesini ifade etmiştir.

Nefes:Kaliteli bir hayat sürmenin ilk kuralı düzgün ve doğru şekilde nefes almaktır. Pilates egzersizi size doğru nefes almayı öğretir.

Egzersize ya da kişiye göre değişiklik gösterse de pilateste genel olarak yatay kostal nefes diye adlandırdığımız nefesi kullanırız.
Bu da derin core kaslarını efektif çalıştırarak egzersizdeki performansınızı arttırır.

J. Pilates bu konuyu “Nefes hayatımızın ilk ve son aktivitesidir. Hayatımız ona bağlıdır.” sözüyle özetlemektedir.


Merkezleme: Pilateste merkez ; gövdenizde karın ve sırt bölümünüzü içerisine alan (powerhouse) güç evinizdir. Bu merkezlemenin kontrolü sağlandıktan sonra kol ve bacak hareketleri ile zorlaştırılarak daha sağlam bir '' güç evi'' yaratılmaya çalışılır.


Kesinlik : Hareketlerde kesinlik pilatesin uzun dönem amaçlarındandır. Düzenli aralıklarla yapılan egzersiz rutin oluşturması yönüyle teknikte kesinlik sağlar , böylece farkındalığı ve kontrolü artırır.

DEVAMI İÇİN ÇİFT TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)