Başkan Güngör: En Uygun Su Tarifesi Kullanan 5'inci Büyükşehiriz

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, Aksu TV’de yayınlanan Artı Eksi programının özel oturumuna konuk oldu. Şehir merkezinde ve ilçelerde tamamlanan, devam eden ve planlanan altyapı yatırımlarına ilişkin bilgiler aktardı.

KAHRAMANMARAŞ 06.12.2023, 15:23
Başkan Güngör: En Uygun Su Tarifesi Kullanan 5'inci Büyükşehiriz

Altyapı Belediye Başkanları İçin En Riskli Yatırımlardandır

Canlı yayında yaptığı konuşmada altyapı yatırımlarının Belediye Başkanları için en riskli yatırımlardan olduğunu vurgulayan Büyükşehir Belediye Başkanı Hayrettin Güngör, “6 Şubat bizlere daha dirençli, sürdürülebilir ve dayanıklı şehirlerin önemini bir kez daha gösterdi. Bu noktada şehrin en önemli dinamiklerinden birisi de altyapı. Altyapı yatırımları Belediye Başkanları için en riskli yatırımlardır. Hem çalışmalar esnasında sosyal hayat olumsuz etkilendiği için vatandaşlarımızdan şikâyet alıyoruz hem de toprağın altında olduğu için görünmeyen yatırımlardır. Göreve geldiğimizde şehrimizin eksiklerini değerlendirirken başta Onikişubat ve Dulkadiroğlu olmak üzere tüm ilçelerimizin altyapısının yenilenmesi gerektiğine karar verdik” cümlelerini kaydetti.

Binevler Bölgesi Cadde Yenileme Projesi

Binevler Bölgesi Cadde Yenileme Projesi’ne ilişkin süreçleri değerlendiren Başkan Hayrettin Güngör, “Şehrimizin altyapısının yenilenmesi noktasında Sayın Cumhurbaşkanımız AB Fonundan şehrimize 100 Milyon Euroluk bir finansman sağladı. Biz de bu noktada 6 Şubat depremleri öncesinde peyderpey altyapımızı yenilemeye başlamıştık. Çalışmalara Binevler’den başladık. Burada bir taraftan içmesuyu ve kanalizasyon altyapısını yenilerken bir taraftan da telekom hatlarını yer altına aldık. Bölgeye ilk defa yağmursuyu hattı kazandırdık. Binevler’de çalışmalara başladığımızda hemşehrilerimizden büyük şikâyet aldık ancak biz bu yatırımı yapmasaydık ilerde şehrimize çok daha büyük bir maliyet ve sorun bırakmış olacaktık. Deprem dolayısıyla aksamaya uğrasa da hamdolsun Binevler’in alt ve üstyapısını baştan uca yeniledik. Projemiz hemşehrilerimizin de çok büyük beğenisini kazanıyor” diye konuştu.

Yıllık 200 Milyon Metreküp Su Arzı

Deprem sonrası sudaki kayıp kaçak oranının yüzde 75 seviyelerine çıktığını belirten Başkan Güngör, “11 ilçemizde toplam 431 bin 255 içmesuyu abonemiz bulunuyor. Tüm abonelerimize yılda toplam 200 Milyon metreküp su veriyoruz. Deprem kayıp kaçak oranımızı yüzde 55’ten 75’e çıkardı. Şebekelerde oluşan kırılma ve hasardan dolayı günlük arıza sayısı yüzde 400 arttı. Deprem sonrası 1 ay içerisinde şehrimize yüzde 90 oranında su verdik. Geçici barınma merkezlerine tankerlerle su taşıdık, yeni köy evlerinin su bağlantılarını yaptık. Bu süreçte oluşturduğumuz arıza ekibimizle toplam 107 bin arızaya anında müdahale ettik” dedi.

10 Milyar TL’lik Altyapı Yatırımı

11 ilçenin tamamının altyapısının yenilenmesi noktasında 10 Milyar TL’lik finansman desteği sağlandığını belirten Başkan Güngör, “Su arzını güvence altına almak için yatırımlarımız sürüyor. Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerimizde biner kilometre içmesuyu ve kanalizasyon hatları bulunuyor. Bunların tamamının değişmesi gerekiyor. İlave olarak 350 kilometre yeni hat ihtiyacı var. Ayrıca bu iki ilçemize 150 kilometre yağmursuyu hattı kazandırılmalı. Bunun için Sayın Cumhurbaşkanımın destekleriyle şehrimize 10 Milyar TL’lik finansman desteği sağlandı. Bu noktada ilçelerimizin öncelikli altyapı ihtiyaçlarının karşılanması noktasında çalışmalar başladı” diye konuştu.

Altyapı Yatırımlarımız Etaplar Halinde Sürüyor

Şehrin altyapısının etaplar halinde yenilendiğini vurgulayan Güngör, “Şehir merkezimizde toplam 2 bin 700 kilometre içmesuyu ve kanalizasyon hattı yenileniyor ve 150 kilometre yağmursuyu hattı yapılıyor. Ayrıca 38 adet içmesuyu deposu inşa ediliyor. Kısa vadede sudaki kayıpları yüzde 50’nin altına indirmeyi planlıyoruz. İlk etapta 500 Milyon TL’lik birinci etabın ihalesi yapıldı. 1 Milyar TL’lik ikinci etabın da ihale süreci devam ediyor. 6,5 Milyar TL’lik üçüncü etabın da ihalesi hazırlanıyor” dedi.

Kısık Barajı'ndan Yıllık 32 Milyon Metreküp Su Temin Edilecek

İhalesi yapılan Kısık Barajı’na ilişkin bilgiler aktaran Başkan Hayrettin Güngör, “Nüfus ve sanayinin gelişmesine bağlı olarak biz yeni su kaynakları oluşturuyoruz. Bunlardan en önemlilerinden birisi Kısık Barajı. 3 yıldır üzerinde çalıştığımız bir proje. 66. Hükümet Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Vahit Kirişci’nin de yoğun gayretleriyle bu projenin ihalesi yapıldı. Geleceğe yönelik su arzımızı güvence altına alacağımız çok önemli bir proje. Bu barajdan yıllık 32 Milyon metreküp içmesuyu temin edilecek. Onikişubat, Dulkadiroğlu ve Türkoğlu ilçelerimize hizmet verecek. Toplam 5 Milyar TL’lik bir maliyeti var” ifadelerini kullandı.

Yerleşim Yerlerinin Altyapısı Yenileniyor

Başkan Hayrettin Güngör konuşmalarının devamında, “Geleceğe yönelik su arzımızı güvence altına almak için Menzelet ve Kandil / Sarıgüzel’den su almayla ilgili proje çalışmalarına başladık. Uzman ekiplerimiz tarafından yapılan değerlendirmelerin ardından hangi proje daha cazipse ona göre projemizi uygulamaya başlayacağız. Onikişubat ilçemizde Önsen, Kurtlar ve Yeşilyurt mahallelerimizin 82 kilometrelik içmesuyu şebekesini yeniliyoruz. Bölgeye 5 adette içmesuyu deposu kazandırıyoruz. Toplam 60 Milyon TL’lik projemizin yüzde 90’ını tamamladık. Bölgedeki TOKİ Konutlarına ve bölgenin tamamına Kısık Barajı’ndan su verilecek. Ayranpınar İçmesuyu Projemizle Payamlı, Sarıgüzel, Kertmen, Beşen ve Ilıca mahallelerimizin içmesuyu sorununu çözüme kavuşturacağız. Ayrıca Ilıca Mahallesi’nde toplam 60 kilometrelik içmesuyu ve kanalizasyon hattını yeniliyoruz. Bu projemizin de toplam maliyeti 250 Milyon TL. Tekir’de içmesuyu şebekesini 50 Milyon TL’lik yatırımla yeniledik. Mahallemize bir de atıksu arıtma tesisi kazandıracağız” cümlelerini kaydetti.

İlçelerdeki Altyapı Yatırımları

İlçelerde tamamlanan, devam eden ve planlanan altyapı yatırımlarına değinen Güngör, “Elbistan, içmesuyunu Pınarbaşı kaynağından alıyor. Bu kaynaktan içmesuyunu terfiyle ilçemize veriyoruz. Yıllık enerji maliyetimiz 31 Milyon TL. Bu ciddi bir maliyet. Elbistan’ın da altyapı hatlarının yenilenmesi gerekiyordu ve çalışmalara başladık. Toplam 3 Milyar TL’lik yatırımla Elbistan’ın altyapısını yeniliyoruz. Afşin, Elbistan ve Ekinözü ilçelerimizi kapsayan Akdere İsale Hattı Projesi de devam ediyor. İlk etap çalışmaları sürüyor. İkinci etabın da ihalesi yapılacak. Elbistan Atıksu Arıtma Tesisi’ni de tamamlayarak hizmete aldık. 600 Milyon TL’lik yatırımla Elbistan’ın atıksu sorununu çözüme kavuşturduk. Afşin’in içmesuyu şebekesini yeniledik. Çobanbayır – Keloğlan İsale Hattı yenileniyor. Türkoğlu ilçemizde 130 kilometre içmesuyu şebekemizin tamamı 160 Milyon TL’lik yatırımla yenileniyor. İlçemizin ana caddelerinde yağmursuyu ve kanalizasyon hatlarının imalatı tamamlandı. Pazarcık ilçemizin de altyapısını 500 Milyon TL’lik yatırımla yeniliyoruz. Düzbağ hattından ilçemize içmesuyu bağlıyoruz. İhalesi yapıldı, çalışmalar sürüyor” dedi.

İlçelere Yeni Şebeke Hatları ve Arıtma Tesisleri

Başkan Hayrettin Güngör, “Göksun’un kanalizasyon ve yağmursuyu hattını yenileyecek ve ilçemize yeni atıksu arıtma tesisi yapacağız. Bu da 1 Milyar TL’lik bir yatırım. Andırın ilçemizin içmesuyu ve kanalizasyon altyapısı 315 Milyon TL’lik yatırımla yenilenecek. Atıksu Artırma Tesisi’nin de ihalesi yapıldı. Çağlayancerit’te Helete içmesuyu ve kanalizasyon hattı yenileniyor. Atıksu Arıtma Tesisi’nin de ihalesi yapıldı. Nurhak ilçemizin içmesuyu şebekesini yeniliyoruz. İlçemize kazandırdığımız Atıksu Arıtma Tesisi de tamamlandı. Ekinözü’nün içmesuyu şebekesini 100 Milyon TL’lik yatırımla yeniledik. Atıksu Arıtma Tesisi’nin de ihalesi yapıldı” diye konuştu.

En Uygun Su Tarifesi Uygulayan 5’inci Büyükşehiriz

30 Büyükşehir Belediyesi arasından Kahramanmaraş’ın en uygun su tarifesi uygulayan 5’inci şehir olduğunu vurgulayan Başkan Güngör, “Su kaynaktan evlere ulaşana kadar bir dizi işlemden geçiyor. Elbet bu da bir maliyet yüklüyor. Şehir genelinde suyun maliyeti ortalama 20 TL, ortalama ücret ise 10 TL. Aslında bu sürdürülebilir bir yapı değil. Sağlıklı su arzının devamlılığı noktasında maliyetin karşılanması gerekiyor. Onikişubat ve Dulkadiroğlu ilçelerimizde suyun metreküp fiyatı KDV ve ÇTV hariç 13,98 TL. Pazarcık, Afşin, Türkoğlu ve Elbistan’da 12,58 TL, Nurhak, Andırın, Göksun, Ekinözü ve Çağlayancerit’te 10,6 TL, beldede 6,77 TL, kırsal mahallelerde ise 3,53 TL. 30 Büyükşehir Belediyesi arasında en uygun su tarifesi uygulayan 5’inci şehiriz. Planladığımız yatırımlarımızla inşallah hemşehrilerimize daha uygun fiyattan su temin edeceğiz” dedi.

Yorumlar (1)
Adem oğlakçı 3 ay önce
Maraş su zengini olan bir bölgedir. Ben antep terfi istasyonlarının sorumlusuyum, buradan emekli oldum. İddia ediyorum maraşımıza 5 tl su içireceğim, yetkililere maraşımızı yönetenlere sesleniyorum, beceriksizlikleri yüzünden maraşımız perişan, su bizde, mum dibine ışık vermez misali diğer şehirler faydalanıyor,maraş susuz.
14
açık
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 27 72
2. Fenerbahçe 27 70
3. Trabzonspor 27 46
4. Beşiktaş 27 46
5. Kasımpasa 27 39
6. Sivasspor 27 37
7. Başakşehir 27 36
8. Rizespor 27 36
9. Antalyaspor 27 35
10. Kayserispor 27 35
11. Samsunspor 27 33
12. A.Demirspor 27 32
13. Alanyaspor 27 30
14. Karagümrük 27 29
15. Ankaragücü 27 29
16. Hatayspor 27 29
17. Konyaspor 27 28
18. Gaziantep FK 27 28
19. Pendikspor 27 26
20. İstanbulspor 27 12
Takımlar O P
1. Eyüpspor 24 58
2. Göztepe 24 49
3. Kocaelispor 24 44
4. Bodrumspor 24 42
5. Sakaryaspor 24 40
6. Boluspor 24 39
7. Bandırmaspor 24 39
8. Ahlatçı Çorum FK 24 38
9. Gençlerbirliği 24 33
10. Erzurumspor 24 30
11. Keçiörengücü 24 30
12. Manisa FK 24 28
13. Ümraniye 24 27
14. Şanlıurfaspor 24 23
15. Tuzlaspor 24 23
16. Adanaspor 24 23
17. Altay 24 15
18. Giresunspor 24 7
Takımlar O P
1. Liverpool 26 60
2. M.City 26 59
3. Arsenal 26 58
4. Aston Villa 26 52
5. Tottenham 25 47
6. M. United 26 44
7. Brighton 26 39
8. West Ham United 26 39
9. Wolves 26 38
10. Newcastle 26 37
11. Chelsea 25 35
12. Fulham 26 32
13. Crystal Palace 26 28
14. Bournemouth 25 28
15. Everton 26 25
16. Brentford 26 25
17. Nottingham Forest 26 24
18. Luton Town 25 20
19. Burnley 26 13
20. Sheffield United 26 13
Takımlar O P
1. Real Madrid 26 65
2. Girona 26 59
3. Barcelona 26 57
4. Atletico Madrid 26 52
5. Athletic Bilbao 26 49
6. Real Betis 26 42
7. Real Sociedad 26 40
8. Las Palmas 26 36
9. Valencia 25 36
10. Getafe 26 34
11. Osasuna 26 33
12. Deportivo Alaves 26 29
13. Villarreal 26 29
14. Rayo Vallecano 26 25
15. Sevilla 26 24
16. Mallorca 26 24
17. Celta Vigo 26 21
18. Cadiz 26 18
19. Granada 25 14
20. Almeria 26 9
Namaz Vakti 27 Şubat 2024
İmsak 05:41
Güneş 07:01
Öğle 12:50
İkindi 15:59
Akşam 18:30
Yatsı 19:45