banner171

banner217

banner170

banner95

Ayşe Palabıyık Keten Yazdı: "Okumazsanız Çeyizi Dünyadaki En Değerli Eşya Sanan Bireyler Olursunuz!"

Kahraman TV Köşe yazarı Ayşe Palabıyık Keten, "Okumazsanız Çeyizi Dünyadaki En Değerli Eşya Sanan Bireyler Olursunuz!" başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Ayşe Palabıyık Keten Yazdı: "Okumazsanız Çeyizi Dünyadaki En Değerli Eşya Sanan Bireyler Olursunuz!"

Sevgili okurlar ve değerli takipçilerimiz herkese güzel bir hafta dileyerek yazıma başlamak istiyorum; 
Bugün harika bir gün ve ben çok güzel bir yazı kaleme alacağım! 
Bugün 11 Ekim Dünya Kız Çocukları Günü. 
Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 2012 yılında Türkiye, Kanada ve Peru'nun girişimleri sonucunda, kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak amacıyla 11 Ekim'i 'Dünya Kız Çocukları Günü' olarak ilan etti. Bugünün amacı; kız çocuklarına karşı ayrımcılığın önlenmesi ve onların insan haklarından tam ve etkili bir şekilde yararlanmalarını sağlamak. Cinsiyetçilik ve eşit olmayan görev dağılımı, UNICEF tarafından paylaşılan rapora göre oldukça küçük yaşlarda başlıyor. Bir yardım kuruluşuna göre dünya genelinde her yedi saniyede bir kız çocuğu evlendiriliyor... 
Türkiye'de ise nüfusun yüzde 29'u kız çocukları evlendiriyor. Son 6 yılda evlenmek zorunda bırakılan kız çocuğu sayısı 'tespit edilebilen resmi' rakamlara göre 232 bin. Son 6 yılda 142 bin çocuk anne oldu. Ayrıca ilköğretim çağında olup okuma gitmeyen kız çocuklarının sayısı, aynı durumdaki erkek çocukları sayısından 600 bin fazla. 

DEVAMI İÇİN ÇİFT TIKLAYINIZ

Yorumlar (0)