banner171

banner217

banner170

banner95

Kılıçdaroğlu: "Doğruysa Siyaseti Bırakırım"

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Meclis'teki bütçe görüşmelerinde çok sert açıklamalarda bulundu.

GÜNDEM 06.12.2021, 20:27
Kılıçdaroğlu: "Doğruysa Siyaseti Bırakırım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde bütçe görüşmelerinde konuştu. Enflasyon konusuna değinen Kılıçdaroğlu, sert sözlerle hükümete yüklendi.

"SİYASETİ BIRAKIRIM"

Kılıçdaroğlu, "Yıllık enflasyon 21.31'miş. Saray'dan talimat gittiğini bilmiyor muyuz? ENAG, bu işin uzmanları 3.5 değil 9.91 aylık, yıllık yüzde 58 diyor. Hangisi doğru? TÜİK'in verdiği mi doğru? Herhangi bir bakkal 'yıllık enflasyon yüzde 21' desin, siyaseti bırakacağım." ifadelerini kullandı.

"BÜTÇEYE HAYIR DİYECEĞİZ"

Bütçe görüşmeleriyle ilgili konuşan Kılıçdaroğlu, "Biz bu bütçeye hayır diyeceğiz. Bu bütçe Dolar baronlarına, uyuşturucu baronlarına hizmet eden bir bütçedir. Bu bütçeye hayır diyeceğiz, Allah'ın izniyle bunları göndereceğiz." diye konuştu.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından başlıklar şöyle:

"SAYIŞTAY'A MÜDAHALE EDEN KİM?"

"Sayıştay raporları değiştiriliyorsa, yürütmenin korktuğu bir şey var. Gerçek raporda dünyanın yolsuzluğu var, buraya gelende bir şey yok. Sayın Bakan "Biz bütün bilgileri verdik" dedi. Sayıştay'ın Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki temsilcisine söz vermediler. Eğer denetlenen kurum, Sayıştay denetçisine bilgi, belge vermiyorsa yürütme TBMM'ye hesap vermiyor demektir. Sayıştay'a müdahale eden kim? Beni üzen nokta TBMM seçimle gelen birisini, kendi imzayla bütçe yazan birisinin gelip burada bütçeyi anlatmamasıdır. Bu parlamentonun saygınlığına gölge düşürür. Gelip anlattılar, pembe bir tablo anlattılar. Yangında bile "Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla söndürmeye başladık" diyorlar. Onların bir suçu yok. Tek kişilik hükümette, bütçeyi gelip sunacak olan tek kişidir. Hangi gerekçeyle yaptığını bilmeliyiz, bizim sorularımıza da açık ve net cevap vermeli.

"TBMM VESAYET ALTINDA DEMEKTİR"

Meclis'in itibarını bırakmadınız. Bakanlar milletvekillerinin sorularına yanıt vermiyorsa, Meclis sıradan bir kurumdur demektir. Anayasada yazıyor, 15 gün içinde cevap vermiyorlar. Türkiye'de bir kişi karar verir, her şey olur noktasına geldik. Tüm milletvekillerinin samimi olması lazım. 600 kişi, toplumun nezdinde itibarsız kişi olarak algılanıyor şu anda. Sorularına bile cevap verilmiyor. Bu süreç böyle devam ederse, TBMM vesayet altında demektir. Milletvekili sorularına yanıt verilmezse, Sayıştay raporları değiştirilirse, o parlamento yürütmenin vesayeti altındadır.

"DİLİMİZDE TÜY BİTTİ"

Ekonomik krizin geldiğini söyledik. Ekonomik ve Sosyal Konsey toplanmadı. Sanayicinin, işçinin derdi ne, bunları öğrenmedin. Çiftçinin, emeklinin, çalışanın derdi var, dinleyin bunları. Dilimizde tüy bitti. Bir kişi "her şeyi ben bilirim" diyorsa dünyanın en cahil adamıdır. Ekonomik Sosyal Konsey, anayasal bir kurumdur. Anayasal bir kurumu çalıştırmıyorsun. Bu konseyin neden toplanmadığını sormanız lazım. Bizi arıyorlar "siz söyleyin" diye.

"HERKES BİRBİRİNİN KUYUSUNU KAZIYOR"

Bu bütçe hangi sorunu çözüyor, çiftçinin sorunu çözüyor mu? Gübre fiyatlarından haberleri var mı bunların? Saray'a bakıyorlar, herkesin durumu çok iyi. Orası sanki Bizans sarayı, herkes birbirinin kuyusunu kazıyor. Devlet kendi çiftçisiyle rekabet eder mi? Dışarıdan daha pahalıya buğday getiriyorsun, kendi çiftçine ödemiyorsun. Ben esnafı, çiftçiyi, turizmciyi dinliyorum siz kimi dinliyorsunuz? Saray'da birbirlerini dinliyorlar.

"ESNAFIN HANGİ DERDİNİ ÇÖZÜYOR?"

Fiyat istikrarını sağlamakla görevli kurum Merkez Bankası'dır. Merkez Bankası'nı iğdiç ettiler. Oradan bu yetkiyi alıp Fiyat İstikrar Komitesi'ne verdiler. Komite kaç kere toplandı? Esnafın hangi derdini çözüyor? Esnaf sattığı malın yerine yenisini alamıyor. 2 liraya sattığı 4 lira, 4 liraya sattığı 8 lira oluyor. AK Parti'nin saygıdeğer milletvekillileri, ülkeyi öyle bir hale getirdiler ki ülkede saat başı etiket değiştiren elemanlar istihdam ediliyor.

128 MİLYAR DOLAR

Merkez Bankası'nı öyle bir hale getirdiler ki 128 milyar dolar buharlaştı. Bir protokol yapıyorlar, damada teslim ediyorlar. Damat ile kayınpeder ne yaptılar 128 milyar doları? Tüyü bitmemiş yetimin hakkını sormak benim de görevim, sizin de göreviniz. Sormanız lazım. Birisi de "128 milyar dolar hiç olmadı" diyor ve sizin sıralarınızda milletvekili olarak oturuyor.

"BUNLARIN HİÇBİRİ MİLLİ DEĞİL"

Bu hükümet partiler nezdinde de dünya nezdinde de itibarı olmayan tek kişilik bir hükümettir. Şunu sordunuz mu, "Kendi vatandaşımdan neden dolarla, altınla, avroyla borçlanıyorum?" Bunların hiçbiri milli değil, oturan bakanların da hiçbirisi milli değil. Kendi parası değer kazansın diye mücadele etmeyip de Türk parası pul haline gelsin diye çalışan biri.

"TÜRK LİRASINI BU HALE NASIL GETİRİYORLAR"

Vatandaşın da güveni dolar. Bankalardaki mevduatların yüzde 63'ü dolar. Vatandaş topladığı parayı dolar olarak avro olarak bankalarda tutuyor. Daha da artacak. Krediyle dolar alıyor, dolar alıp bankaya atıyor. Türk lirasını bu hale nasıl getiriyorlar? Ben soruyorum, siz de rahat soramıyorsanız, kapılar ardında sorun.

Bir devlet bir kişinin iki dudağına teslim edilmez. Hiçbir zaman bu ülkenin insanların töresinde devlet bir kişiye teslim edilmedi. 2018'den sonra devlet teslim edildi. Zaten "hükümet" değil "kabine" diyor. Erdoğan "Ben hiçbir zaman faizci olmadım" diyor. Bütün faizcilerin, tefecilerin tek umudu Erdoğan'dır. Güvencesi de umudu da Erdoğan'dır. Cumhuriyet tarihinde Londra'daki tefecilere 193 milyar faiz ödeyen başka bir hükümet var mı? İktidar olduğumuzda çiftçinin de esnafın da faizini sıfırlayacağız. O zaman faiz nasıl sıfırlanır göreceksiniz.

"KUMPAS BÜTÇESİDİR"

Bu bütçe ne bütçesi? Esnafın, çiftçinin derdini çözmüyor. Düne kadar 15 Temmuz darbe girişimini destekliyor dediğiniz kişilerle kucaklaştınız. Nasıl bir mide var, nasıl bir anlayış var. Beyefendi Katar'a gitmiş. Katar Dışişleri Bakanı "Ekonomik gidişat nedeniyle ortaya çıkacak fırsatı değerlendiriyoruz" diyor. Yağma Hasan'ın böreği, ne varsa vereceğim, yeter ki beni kurtar. Bu bütçe fakirden alıp zengine veren bir bütçedir. Bu bütçe Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ne yapılmış kumpas bütçesidir.

"DOLAR 14 LİRAYA ÇIKINCA KİM KAZANDI?"

Kimseyi tehdit etmem. Kim yasa dışı bir işe imza atarsa, hırsızlık yaparsa, yolsuzluk yaparsa onları devlette tutmayacağım. Hırsızların bu devlette işi yoktur. Meclis'i de kirlilikten arındıracağım. İş takipçisinin Meclis'te ne işi var? Bu ülkenin İçişleri Bakanı, "Bir siyasetçi her ay 10 bin dolar alıyor" dedi. Hiç merak etmediniz mi? Yukarıdaki arkadaş neden "Bu 10 bin doları ne yaptın?" diye sormuyor. Çünkü haksızlık karşısında, yolsuzluk susan dilsiz şeytandır. Kim bundan faydalanıyor, kim malı götürüyor? Dolarla ihale alanlar. Bana sormuyorsanız, ilkokula giden çocuğunuza sorun. Dolarla ihale yapılır mı? Dolar 14 liraya çıkınca kim kazandı? Belediyeleri öğrenmek istiyorsan İçişleri Bakanı'nın el koyduğu yolsuzluk dosyasını okudu. Bu parlamentoya saygılıysan "Ne oldu bu dosyalar?" diyeceksin. Diyemezsin. Parlamentonun da siyasetten arınması lazım.

"BU BÜTÇE, DOLAR BARONLARINA PARA AKTARAN BÜTÇEDİR"

İhale dolarla, garanti de dolarla. Benim torunumu, sizin torununuzu neden borçlandırıyorlar? Üstelik dolarla borçlandırıyorsun. Bunun milliyetçilikle ne ilgisi var? Bu bütçe fakirden fukaradan alıp, bir avuç tefeciye, bir avuç dolar baronuna para aktaran bütçedir. Dolarla borçlandılarsa ABD'deki enflasyonu, Avroyla borçlandılarsa Avrupa'daki enflasyonu da sırtımıza yıkıyorlar. Bu millet Amerika'daki enflasyonu neden çeksin, AB'deki enflasyonu neden çeksin? Doların yükselmesi kime yarıyor, dolarla rüşvet alanlara, 10 bin dolar rüşvet alanlara. Rüşvet alan, yolsuzluk yapan kişiler büyükelçi olarak atandı. Rüşvet alanlardan, haksızlık yapandan büyükelçi olur mu? ABD'deki, AB'deki enflasyonun milletin sırtına yıkılmasından rahatsız olmanıza memnun oldum.

"VİCDANINIZ HİÇ SIZLAMADI MI?"

Bürokraside de güveni sıfırladılar. Devlette güveni bitirdiler. Devlet dediğiniz liyakati bitirdiniz. Devletin en önemli kurumlarını kapattılar, paralel bir yapı oluşturdular. Bir Dışişleri Bakanı var, bir de Sarayda Dışişleri Bakanı var. Bu paralel yapı Türkiye'yi aydınlığa çıkarmaz. Uyuşturucu baronlarına destek çıktılar. Zindaşti'yi çıkardılar, hiç vicdanınız sızlamadı mı? Telefon ettiler, hakim bıraktı. Adaleti de bitirdiler. Bir adamın malına el koyuyorsun, arkasından adamı serbest bırakıyorsun, sonra mal varlığında hacizleri kaldırıyorsun, yurt dışına çıkış yasağı kaldırıyorsun. Burada önemli olan bu kişinin uçağına İçişleri Bakanı da bindi, bunlardan çok adam bindi. Sizin ulaşamadığınız yerlere bu kardeşiniz ulaşıyor. Bu devlette vatansever insanlar var. AYM kararını AİHM kararını uygulamayanları temizleyeceğim. Bu ülkeye adaleti ya getireceğim, ya getireceğim. Bir tek kararın altında imzası olmayan Yargıtay üyesinin. Anayasa Mahkemesi'ne üye yapılmasını bu ülkeye yakıştırmıyorum."

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 22 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Günün Anketi Tümü
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı sonrası sizce Asgari Ücret ne kadar olmalı?
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı sonrası sizce Asgari Ücret ne kadar olmalı?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 22 51
2. Konyaspor 21 42
3. Fenerbahçe 23 39
4. Adana Demirspor 23 37
5. Beşiktaş 23 36
6. Alanyaspor 22 35
7. Hatayspor 22 35
8. Başakşehir 21 34
9. Kayserispor 22 31
10. Gaziantep FK 21 31
11. Sivasspor 23 30
12. Karagümrük 23 30
13. Galatasaray 22 27
14. Giresunspor 22 26
15. Kasımpaşa 22 24
16. Göztepe 22 24
17. Antalyaspor 22 23
18. Rizespor 22 21
19. Altay 22 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 20 42
3. Erzurumspor 20 38
4. Eyüpspor 20 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Bandırmaspor 20 33
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 20 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Gençlerbirliği 21 26
12. Boluspor 19 24
13. Kocaelispor 21 24
14. Keçiörengücü 20 23
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 20 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 22 56
2. Liverpool 21 45
3. Chelsea 23 44
4. West Ham United 22 37
5. Tottenham 19 36
6. Arsenal 20 35
7. M. United 21 35
8. Wolverhampton Wanderers 20 31
9. Brighton 21 29
10. Aston Villa 21 26
11. Leicester City 19 25
12. Crystal Palace 21 24
13. Southampton 21 24
14. Brentford 22 23
15. Leeds United 20 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Watford 20 14
19. Newcastle 20 12
20. Burnley 17 11
Takımlar O P
1. Real Madrid 21 49
2. Sevilla 21 45
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 20 33
5. Real Sociedad 20 33
6. Barcelona 20 32
7. Rayo Vallecano 20 31
8. Villarreal 21 29
9. Valencia 21 29
10. Athletic Bilbao 21 28
11. Espanyol 22 27
12. Celta Vigo 21 26
13. Osasuna 21 25
14. Granada 21 24
15. Elche 21 22
16. Getafe 21 21
17. Mallorca 20 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 21 17
20. Levante 21 11