banner171

banner197

banner217

banner170

banner95

banner101

Hasan Saltık Kimdir?

Hasan Saltık kimdir, kaç yaşında, neden vefat etti? Müzik yapımcısı Hasan Saltık'ın hayatıyla ilgili bilgiler haberimizde.

GÜNDEM 03.06.2021, 08:51 FATMA ZENCİR
Hasan Saltık Kimdir?

Yapımcı ve Kalan Müzik'in kurucusu Hasan Saltık geçirdiği kalp krizi sonrası 57 yaşında hayatını kaybetti. Ünlü ismin vefatının ardından sanat camiası adeta yasa boğuldu. Sanatçılardan Hasan Saltık'ın vefatına ilişkin başsağlığı mesajları yağdı. Kalan Müzik şirketinin sahibi Hasan Saltık İstanbul Manifaturacılar Çarşısı’nda küçük bir barakada kurduğu şirketiyle oluşturduğu 340 CD’lik ses arşivi, onu dünyanın en saygın müzik yayıncılarından biri haline getirmişti. Çok sayıda ödül alan Saltık, 1998’de kemancı Cihat Aşkın'ın ‘Minyatürler’iyle Klasik Batı Müziği alanına yöneldi.

HASAN SALTIK KİMDİR

HASAN SALTIK KİMDİR

Hasan Saltık, 1964, Hozat, Tunceli'de dünyaya geldi. Kalan Müzik'in kurucusudur. Klasik Türk Müziği’nin, Anadolu, Kafkas ve Balkan halk müziklerinin nadide örneklerini derlemiş ve yayımlamıştır. İlköğrenimini Tunceli'de, ortaöğrenimini İstanbul'da tamamladı. İstanbul Devlet Konservatuvarı'nda başladığı obua eğitimini ekonomik güçlükler nedeniyle yarım bırakarak Suadiye Lisesi'ne devam etti.

Amcasının oğlu Rahmi Saltuk’un plak şirketinde dört yıl çalıştıktan sonra 1992 yılında Kalan Müzik'i kurdu.

Unutulmaya yüz tutmuş arşivlik kayıtlarını elinde bulunduran koleksiyonerlerden ve eski müzisyen ailelerinden derlediği etnomüzikolojik çalışmalar için de önem taşıyan eserleri "Kalan Müzik" etiketi altında yayınladı. Çeşitli yörelerin ulusal ve uluslararası arşivlerde; özellikle şahısların ellerinde saklanmış ya da unutulmuş kendi dillerinde müzik örneklerini içeren albümler yayınladı. Bizzat o yörelerde yaşayan sanatçılar tarafından kendi arkaik dil ve lehçelerinde seslendirdikleri müzik eserlerinin derlenmesi için araştırmacılara destek verdi, yapılmalarına ön-ayak oldu. Pomak göçmenlerinden Tahtacı Türkmenlerine, Sadettin Kaynak'tan, Münir Nurettin Selçuk'a, Hacı Taşan'’dan, Hisarlı Ahmet'e, Hafız Yaşar'dan Muharrem Ertaş'a; Neşet Ertaş'tan Neyzen Tevfik'e, Malatyalı Fahri'den Âşık Veysel'e uzanan bir arşiv malzemesini yayımladı.

Türkiye'nin zengin kültür potansiyelini ortaya çıkarmaya dönük dokuzyüzü aşkın proje gerçekleştirdi. Projeleriyle Anadolu kültür mirasının, uluslararası festivaller yoluyla dünyaya açılmasına, dünyanın en prestijli arşiv ve kütüphanelerinde dinleyicilerle ve akademisyenlerle buluşmasına imkân sağladı. 1998’de kemancı Cihat Aşkın'ın ‘Minyatürler’iyle Klasik Batı Müziği alanına yöneldi.

Yorumlar (0)