banner171

banner197

banner170

banner95

banner101

20 Yılın En İyi Uzay Fotoğrafı Yarışmasına 'Van Gölü' Damga Vurdu

NASA yarışmasında ‘Van Gölü’ fotoğrafı finale kaldı. Fotoğrafı çeken astronot Van’a davet ediliyor. Van Gölü bu kez 30 uzay fotoğrafını eledi.

GÜNDEM 07.04.2021, 11:19 FATMA ZENCİR
20 Yılın En İyi Uzay Fotoğrafı Yarışmasına 'Van Gölü' Damga Vurdu

ABD Havacılık ve Uzay Ajansı, 20 yılı aşkın sürede Uluslararası Uzay İstasyonu'nda görev yapan astronotların çektiği dünya fotoğrafından oluşan yarışmada, birçok fotoğrafı eleyen Van Gölü'nün uzaydan çekilen görseli finaldeki yerini aldı. Yarı finalinde Castellanus bulut kulesine karşı oyların yüzde 94'ünü alarak finale yükselme başarısı gösteren Van Gölü fotoğrafı, final için de iddiasını sürdürüyor.

İŞTE VAN GÖLÜ'NÜN FİNALDEKİ RAKİBİ

Yarışmanın final bölümünde birlik kategorisindeki uzun pozlama tekniğiyle çekilen “Hareket halindeki yıldızlar” fotoğrafıyla yarışacak olan Van Gölü fotoğrafı, final için bir hayli iddialı görünüyor. Astronot Kate Rubins'in 12 Eylül 2016'da çektiği Van Gölü'nün uzaydan göründüğü fotoğrafla ilgili ayrıca Van Gölü'nün dünyanın en büyük sodalı gölü olduğu bilgisine de veriliyor.

NASA'nın Van Gölü fotoğrafı finale kaldı!

SON TUR OYLAMASI 12 NİSAN'DA

8 Mart'ta Uluslararası Uzay İstasyonu'ndan çekilmiş 32 favori fotoğrafla başlayan yarışmanın finaline kalan Astronot Kate Rubins'in 12 Eylül 2016'da çektiği Van Gölü fotoğraf ile Astronot Don Pettit tarafından 2012'de çekilen Amerika kıtası üzerinde hareket halindeki yıldızların göründüğü fotoğrafın yarışacağı yarışmanın finaldeki son tur oylaması 12 Nisan'da sona ermiş olacak.

Yorumlar (0)