banner171

banner217

banner170

banner95

Pomeranian Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

Pomeranian köpek cinsi bakımı nasıldır?

GENEL 04.10.2021, 14:57 04.10.2021, 15:50 Hatice Çil
Pomeranian Köpek Bakımı Nasıl Yapılır?

Pomeranian Köpek

Pomeranian köpek ırkı küçüklüğü ve sevimliliği ile ün yapmış, en çok tercih edilen köpek cinsleri arasındadır. Bu sevimli canlılar en küçük köpek cinsleri arasında bulunmaktadır. Pomeranian köpekler Pom olarak da anılmaktadır. Pomeranian köpekler isimlerini Pomeranya’dan (Polonya ve Almanya) almışlardır. Pomeranian köpek ırkının ortalama yaşam süresi 12 ile 16 yıl arasında değişiklik göstermekte, yetişkinlik dönemlerinde ise ortalama 20 santimetre büyümektedirler. Yetişkinlik döneminde pomeranian köpeklerin ortalama ağırlıkları 1,9 ile 3,5 kilogram arasında değişiklik gösterir.

Pomeranian Fiziksel Özellikleri

Pomeranian köpek fiziksel özelliklerinde öncelikle dikkat çeken görünüm özelliği; kafaya gömülü kulaklar, yüzünün yanlarında yüzünü geniş gösteren tüyleri, kısa bir burun ve deriyi göstermeyecek şekilde yoğun, iki katmanlı tüyleridir. Pomeranian köpekler yavru iken açık renkli doğarlar ve büyüdükçe tüylerinin rengi koyulaşarak son rengine bürünür. Pomeranian köpeklerin tüylerinin en yaygın renkleri beyaz, kiremit kırmızısı, turuncu, krem, taba, samur ve kahverengi renkleridir. Pomeranian köpeklerin kafası yuvarlak, kulakları küçük ve dik, gözleri yuvarlak, burunları küçüktür. Tüylerinden ötürü olduğundan daha büyük gibi görünen pomeranian köpekler aslında cılız ve hassas bir vücuda sahiptir. Pomeranian köpeklerin kuyrukları yukarı doğru kıvrımlıdır.

Pomeranian Karakter Özellikleri

Pomeranian köpeklerin en belirgin karakter özelliği inatçılıklarıdır. Bu sevimli canlıların inatçılığı tuttuğunda istediğini alana kadar asla vazgeçmezler, böyle bir durumla karşılaşırsanız huyuna gitmenizi tavsiye ederiz. Pomeranian köpeklerin belki de en kötü sayılabilecek özellikleri çocuklarla çok iyi anlaşamamalarıdır. İnsanlarla oldukça yakın ilişkiler kurabilseler de çocuklu aileler tarafından tercih edilmemektedir.

Yaşadığı ortama oldukça kolay adapte olabilen pomeranian köpek ırkı apartman dairelerinde kolaylıkla yaşayabilir. Gün boyu evin içerisinde peşinizden oradan oraya koşabilen bu sevimli canlılar oldukça enerjik bir yapıya sahiptir. Egzersiz ihtiyacını genellikle evde giderebilen köpek ırklarındandır. Diğer köpek ırklarına karşı agresif davranışlar sergileyebilirler ancak kedilerle iyi anlaşabilen köpek ırkları arasındadırlar. Pomeranian ırk bir köpeğiniz varsa yürüyüşlerinizde köpeğinizin güvenliği için mutlaka köpek tasması kullanmanız tavsiye edilmektedir. Yabancılara karşı pomeranian köpekler her zaman şüpheci yaklaşmaktadırlar. Tüm bu özellikler genel varılan kanılardır, köpekler de insanlar gibi kendine has karakteri olan canlılardır ve eşsizdirler. Bu nedenle aynı cins köpeklerin davranışlarının bile birbiriyle benzerlik göstermeyebileceğini unutmamalısınız.

Pomeranian Köpek Bakımı

Pomeranian köpek bakımı da tüm diğer dostlarımız gibi öncelikle rutin veteriner hekim kontrolleri ve aşılarının düzenli yapılmasıyla başlamalıdır. Pomeranian köpek ırkı sağlıklı bir ırk olsa da sağlıklı bir hayat yaşaması için rutin veteriner kontrolleri olmazsa olmazdır. Yoğun tüy yapısı nedeniyle pomeranian köpek bakımında önemli konulardan biri de tüy bakımıdır. Bu sevimli canlıların tüyleri köpek tarağı, köpek tüy toplama eldiveni vb. köpek eşyaları ile haftada en az iki kez taranmalı ve tüylerinin birbirine karışması engellenmelidir. Tırnakları fazla uzadığında içeriği doğru kıvrılarak canlarını yakabilir, bu nedenle tırnakları rutin aralıklarla kısaltılmalıdır. Pomeranian köpekler yemek konusunda seçici köpeklerdir. Sağlıklı bir yaşam sürdürebilmek ve iştahsızlık yaşamamaları için beslenmelerinde premium köpek maması tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Yorumlar (0)