banner171

banner197

banner170

banner95

banner101

Adanalı Öğrencilerden Gururlandıran Derece

Milli Eğitim Bakanlığı iş birliğiyle düzenlenen Zeka Gücü projesi kapsamında gerçekleşen Zekathon Yarışması'nın galipleri Adanalı ortaokul öğrencileri oldu.

GENEL 01.04.2021, 09:21 ESRA KURAK
Adanalı Öğrencilerden Gururlandıran Derece

Türk İşaret Dili kullanan kişilerin bazı önemli ihtiyaçlarını anlatmasına yardımcı olmayı amaçlayan proje kapsamında işaret dili kullanan engelli bireylerin en çok ihtiyaç duyduğu durumları yazılıma dönüştürerek bilgisayar uygulaması üreten Adana Kozan BİLSEM öğrencileri, 10 yaşındaki Eren Küçükateş’in işitme engelli dedesinin yaşadıkları zorluklardan ilham alarak yazılım üretti. Eren Küçükateş, dedesi Ömer Alçın’ın işitme engelli olmasını ve yaşadığı zorlukları gözlemlemesi ile zorlukları ekip arkadaşları ile bilgisayar uygulamasına dönüştürerek işitme engelli vatandaşların hayatlarını kolaylaştıran yazılım projesi ile birinciliği ilçeye getirdiklerini söyledi.

Dedesinden ilham aldı

5. sınıf öğrencisi Eren Küçükateş, "Ömer dedem, işitme engelli oradan proje aklımıza geldi. İletişim kurmakta zorlanıyor. İşitme engelli arkadaşları ile kolay iletişim kuruyor ama işaret dili bilmeyenler ile iletişim kurmakta zorlanıyor. Bu programda işitme engellilerinin kendilerini daha iyi anlatabilmeleri bizimde onların daha iyi anlamalarını sağlamak istedik” dedi.

Öğrencilerden Yiğit Bakır ise öncelikle engelli bireylere yardım etmek istediklerini söyleyerek, “Onların yaşadıklarını anlayabiliyorum dışlanmış olabiliyorlar, onlara yardım etmek istiyoruz” dedi. "Eren arkadaşımızın dedesi bize ilham verdi" diyen Deniz Ege Yıldırım ise “Projemizde birinci olduk mutluyuz” dedi.

"Bu projemizde engelli bireyler için yararlı bir çalışma yaptığımızı düşünüyoruz" diyen İpek Deveci ise, “Engelli bireyler kendini dışlanmış hissedebiliyorlar. Kendilerini yalnız görüyorlar o yüzden onları daha iyi anlamak için böyle bir proje geliştirdik. Bilgisayar kullanımını yararlı bir proje için kullandık. Bilgisayarları zararlı şeyler için değil yararlı şeyler için kullanmış oluyoruz” diye konuştu.

Yorumlar (0)