banner171

banner217

banner170

banner95

26.11.2021, 14:39

BAKIŞ AÇINIZI DEĞİŞTİREREK HAYATINIZIN KONTROLÜNÜ ELİNİZE ALIN

"Bu zamana kadar hayata farklı bir pencereden bakıyor olabilirsiniz. Ancak bakış açınızı değiştirerek hayatınızın akışını değiştirebileceğinizi biliyor musunuz? Hayatınıza farklı bir gözle bakarak zorlandığınız konuları veya engel gibi gördüğünüz durumları çözebilir ve daha tatmin edici bir yaşamın kapılarını aralayabilirsiniz. Sizi bunaltan problemlerin üzerinde kontrol sahibi olarak yaşam enerjinizi geri kazanabilirsiniz.İşte bakış açınızı değiştirmenin yolları;"

1. ARAŞTIRIN

Bakış açısını etkili bir şekilde değiştirmenin yolu kendinizi eğitmek ve farklı düşünce ve görüşler hakkında bilgi edinmektir. Bilgi sahibi olmak, derinlemesine araştırma yapmak ve entelektüel birikim sağlamak sizi geliştirir ve olaylara daha farklı bir bakış açısı getirmenize yardımcı olur.

2. DAHA FAZLA SEYAHAT EDİN

Farklı bakış açıları edinmenin en iyi yollarından biri seyahat etmektir. Değişik kültürler ve insanlar tanıyarak dünyanın pek çok yönünü keşfedebilir ve kendi görüşlerinizi yenilemek için gereken tecrübeyi elde edebilirsiniz. Seyahat etmek diğer perspektifleri keşfetmenin en harika yoludur.

3. BAKIŞ AÇINIZA YÖN VEREN DÜŞÜNCELERİ LİSTELEYİN

Bakış açınızı tam anlamıyla ortaya koymak için düşüncelerinizi listeleyebilir ve görsel hale getirebilirsiniz. Bu yöntem kendinize karşı dürüst olmanıza yardım eder, bakış açınızın hayatınızı nasıl etkilediğini tam olarak anlamanızı sağlar ve bunları değiştirme fırsatı yaratır.

4. ARKADAŞ ÇEVRENİZİ DEĞİŞTİRİN

Farklı ortamlara girerek farklı kişiler tanıyabilir ve bu kişilerin görüş açılarından faydalanabilirsiniz. Yeni kişiler bambaşka düşünceler ve farklı fikirler demektir. Bu da sizin hayata bakış açınızı yenilemenin en kestirme yoludur.

5. DEĞİŞİK HOBİLER EDİNİN

Bakış açınızı ve düşünce biçiminizi değiştirmek için değişik konular ve hobilere yönelebilirsiniz. Sizi zenginleştirecek hobilere zaman ayırarak olaylara daha farklı bir yönden bakabilirsiniz. Örneğin yogaya başlayarak yoga felsefesini araştırabilir ve hayatınıza değişik bir deneyim katabilirsiniz.

6. BAKIŞ AÇINIZI DEĞİŞTİRDİĞİNİZİ HAYAL EDİN

Belirli bir konuda bakış açınızı değiştirdiğinizi ve sonuçları hakkında hayal kurduğunuzda gerçek sizle yüzleşebilirsiniz. Kurduğunuz hayallerden ötürü mutluysanız olaya farklı bir perspektiften bakmanın zamanı gelmiş demektir.

7. TEK BİR GERÇEK OLMADIĞININ FARKINA VARIN

Başkalarının bakış açılarını kabul etmeniz ve onlara saygı göstermeniz sizin daha bütüncül düşünmenize yardım eder. Bu da sizin bakış açınızı değiştirmeniz için önemli bir fırsattır. Ancak gerçeğin tek olmadığını kabul ederek bakış açınızı genişletebilirsiniz.

8. TRENDLERDEN GERİ KALMAYIN

Güncel olaylar ve trendleri takip ederek hiçbir şeyin aynı kalmadığını görebilirsiniz. Farklı gazete ve dergiler okumak, dünyada olup bitenleri incelemek olaylara daha farklı bakabilmenizi sağlar ve yeni bir dünya görüşü kazanmanızda etkili olur.

9. GEÇMİŞTEKİ SIKINTILARINIZDAN UZAKLAŞIN

Geçmişte yaşamınızı kötü yönde etkilemiş olan bazı hatalar yapmış olabilirsiniz, ancak gelecek için aynı kaygıları taşımayın. Bu tarz durumlarda, içinde bulunduğunuz anı yaşamaya çalışın. Pencereden dışarı bakın, kuşları dinleyin, arabaları seyredin, çiçekleri koklayın… İki dakikalığına da olsa, anı tam olarak o anda yaşayın. Bu hem zihninizi hem de vücudunuzu rahatlatacaktır. İyimser bakış açınızın da gelişmesine katkıda bulunacaktır.

10.HAYATINIZIN HER ALANINDA ÇEŞİTLİLİĞE ÖNEM VERİN

Sürekli aynı şeyleri yapmak, aynı yerlere gitmek, aynı yemekleri yemek hayatınızı sıradan kılar ve hayattan zevk almanıza engel olur. Bunun yerine güvenli alanınızın dışına çıkmayı ve alışkanlıklarınızın dışındaki şeyleri yapmayı deneyin. Sık sık hayır dediğiniz şeylere evet deyin, daha önce yemediğiniz bir yemeği deneyin… Yeni şeyler deneyimlemek size çok daha pozitif sonuçlarla geri dönecektir.

Örneğin bugün, imkânınız varsa, işyerinizde çalışmak yerine mutlu olduğunuz huzur dolu bir yere gidip oranın atmosferinde kahvenizi yudumlarken çalışmanın keyfini çıkarın. Mekân değişikliğinin verdiği rahatlama hissiyle çalışırken saatlerin nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.

11.MUTLULUĞU KÜÇÜK ŞEYLERDE ARAYIN

Mutlu olmak için olağanüstü şeyler yaşamayı beklemek yerine; gün içinde yaptığınız işlerle, uğraşlarınızla, yediklerinizle, giydiklerinizle, sevdiklerinizle mutlu olun. Önemsiz olarak algıladığımız gelişmeleri ne yazık ki sonradan düşününce takdir ediyoruz. Küçük şeylerle mutlu olmak, büyük hedeflerinizi göz ardı etmek anlamına gelmez. Sadece yaşamdan daha büyük ve küçük şeyleri elde etmek için gösterdiğiniz çabalarda daha az içsel direnç gösterirsiniz.

12.SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİNE KATILIN

İyilik, dışarıdan bakıldığında başkalarına yardım etmek amaçlı gibi görünen, ancak gerçekte kişinin kendi ruhuna yardım etmek ve maneviyatını beslemek amacıyla yaptığı bir eylemdir. Her birey zaman zaman iyi bir insan olduğunu hissetmek ister. İyilik yapabilen ve başkalarının hayatında küçük dokunuşlarla büyük değişiklikler meydana getirebilen kişiler kendilerini daha işe yarar ve mutlu hissederler.

Başkalarına yardımcı olabilmenin en kolay, güvenli ve etkili yolu ise sosyal sorumluluk projelerinde yer almaktır. Bulunduğunuz şehirdeki sosyal sorumluluk projelerini araştırabilir, hiç tanımadığınız insanların hayatlarında küçük dokunuşlarla büyük mucizeler yaratabilirsiniz.

13.ÇEVRENİZDE MUTLU İNSANLAR BARINDIRIN

Hayatınızı daha olumlu etkili yaşamanızın en kolay yollarından biri de sürekli mutlu insanlarla zaman geçirebilmenizdir. Mutsuz insanlar genelde negatif enerjilerini etraflarındaki insanlara da yansıttıkları için sürekli mutsuz ve gergin ortamlarda bulunmak zorunda kalırlar. Bu nedenle kendinizi üzgün, mutsuz ve çaresiz hissettiğiniz durumlarda sizi mutlu edebileceğine inandığınız arkadaşlarınızı ya da aile üyelerini aramanız, size pozitif enerji olarak geri yansıyabilir.

14. HEDEFLERİNİZİN FARKINDA OLUN

Hayatınızı daha pozitif yaşayabilmeniz, değişikliklere açık olmanıza ve karar verme aşamasında hedeflerinizin farkında olmanıza bağlıdır. Karar verirken analitik düşünebildiğiniz ve ne istediğinizin farkında olduğunuz sürece, herhangi bir şeyin sizin için değerini daha kolay belirleyebilir, yanlış ve gereksiz karşılaştırmalar yapmaktan kurtulursunuz. Örneğin, en çok ihtiyaç duyduğunuz şey arabanızın bir üst modeli değilse, arabanızı onunla kıyaslamanın size bir faydası yoktur. Bu kıyaslamayla vakit harcamak yerine, hedeflerinize ve asıl ihtiyaçlarınıza yönelin.

15. KARARLARINIZI KENDİNİZ VERİN

Karar vermek tamamen kişisel bir olgudur. Ancak karar verirken bunu çoğu zaman aklımızdan çıkarır, başkalarına danışırız. Bu öneriler işimizi kolaylaştırır gibi görünse de, diğer insanların bizden farklı bir pencereden baktığını unutmamak gerek. Sizin değer verdiğiniz ve önemsediğiniz noktalar, herkes için önemli olmayabilir. Başkalarının en iyi niyetli önerileri bile, olumsuz sonuçlara yol açabilir ya da sizi hedeflerinizden şaşırtabilir. Karar aşamasında seçeneklerinizi o anki durumunuza göre değerlendirin.

16. HEYECANINIZI KAYBETMEYİN

Heyecan insanı mutluluk olgusunun zirvesinde tutan en önemli şeydir. Ne olursa olsun, yaşamınızda heyecan hissedebileceğiniz şeyler bulun. Ekstrem sporlarla ilgilenin, yeni insanlarla tanışın, planlamadığınız gezilere çıkın… Sizi mutlu eden ve heyecanlandıran şeyleri belirledikten sonra bunları uygulamaya başlayabilirsiniz.

17. KENDİNİZİ MUTLU HİSSETTİĞİNİZ ANLARI HAYAL EDİN

Hiçbirimiz her an olmak istediğimiz kişi olamayız. Ancak ulaşmak istediğiniz ideal halinizi hayal etmek, iyi hissetmenize yardımcı olacak ve azminizi arttıracaktır. Bu nedenle daha önce kendinizi mutlu hissettiğiniz anları sık sık aklınıza getirmeye ve gelecekte yapacağınız işler için bu anlarla motive olmaya çalışın.

18.BARDAĞIN DOLU TARAFINI GÖRÜN

Hayatımızda var olan şeyler, bizim için ne anlam ifade ediyorsa o kadar değerlidir. Yani, nasıl bakarsanız öyle görürsünüz. Neden hayatınızdaki şeylerin negatif taraflarına odaklanmayı bırakıp pozitif yönlerine bakmıyorsunuz? Şimdi bardağın dolu tarafına bakma zamanı. Pozitif düşünmek pozitif bir yaşama sahip olmanın altın anahtarıdır.

BAKIŞ AÇINI DEĞİŞTİR.

Neden bu benim başıma geliyor yerine, bu bana ne öğretiyor dediğin an her şey değişiyor.

Haftada bir gün sizlerle bu satırlardan bir araya geleceğim.

Sağlıcakla kalın..

Yorumlar (0)
Namaz Vakti 26 Ocak 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı
Günün Anketi Tümü
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı sonrası sizce Asgari Ücret ne kadar olmalı?
Asgari Ücret Tespit Komisyonu toplantısı sonrası sizce Asgari Ücret ne kadar olmalı?
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 23 54
2. Konyaspor 22 45
3. Alanyaspor 23 38
4. Adana Demirspor 23 37
5. Fenerbahçe 23 37
6. Beşiktaş 23 36
7. Hatayspor 23 36
8. Başakşehir 22 34
9. Gaziantep FK 22 32
10. Sivasspor 23 31
11. Kayserispor 23 31
12. Karagümrük 23 30
13. Kasımpaşa 23 27
14. Göztepe 23 27
15. Galatasaray 23 27
16. Giresunspor 23 26
17. Antalyaspor 23 24
18. Rizespor 23 22
19. Altay 23 18
20. Ö.K Yeni Malatya 22 16
Takımlar O P
1. Ümraniye 21 45
2. Ankaragücü 21 45
3. Erzurumspor 21 38
4. Bandırmaspor 21 36
5. İstanbulspor 21 36
6. Eyüpspor 20 36
7. Samsunspor 20 33
8. Adanaspor 21 32
9. Manisa Futbol Kulübü 21 28
10. Tuzlaspor 20 27
11. Keçiörengücü 21 26
12. Gençlerbirliği 21 26
13. Boluspor 19 24
14. Kocaelispor 21 24
15. Menemen Belediyespor 21 23
16. Altınordu 21 22
17. Bursaspor 20 20
18. Denizlispor 21 19
19. Balıkesirspor 20 8
Takımlar O P
1. Manchester City 23 57
2. Liverpool 22 48
3. Chelsea 24 47
4. M. United 22 38
5. West Ham United 23 37
6. Arsenal 21 36
7. Tottenham 20 36
8. Wolverhampton Wanderers 21 34
9. Brighton 22 30
10. Leicester City 20 26
11. Aston Villa 21 26
12. Southampton 22 25
13. Crystal Palace 22 24
14. Brentford 23 23
15. Leeds United 21 22
16. Everton 20 19
17. Norwich City 22 16
18. Newcastle 21 15
19. Watford 20 14
20. Burnley 18 12
Takımlar O P
1. Real Madrid 22 50
2. Sevilla 22 46
3. Real Betis 22 40
4. Atletico Madrid 21 36
5. Barcelona 21 35
6. Real Sociedad 21 34
7. Villarreal 22 32
8. Rayo Vallecano 21 31
9. Athletic Bilbao 22 31
10. Valencia 22 29
11. Osasuna 22 28
12. Celta Vigo 22 27
13. Espanyol 22 27
14. Granada 22 24
15. Elche 22 23
16. Getafe 22 22
17. Mallorca 21 20
18. Cadiz 22 18
19. Deportivo Alaves 22 17
20. Levante 21 11